U džihad zbog straha za život
Nije Kaled Šaruf otišao na Srednji istok da se pridruži teroristima Islamske države samo iz verskih ili političkih pobuda. Njegov veliki motiv za bekstvo sa bratovljevim pasošem leži i u - Sidneju, izvestio je "Ferfaks". I to, navodi se, u događajima zbog kojih su likvidirani Šarufovi poslovni partneri Džoe Antun i Vasko Boškovski
Šaruf je, naime, požurio s odlaskom i zbog sukoba u podzemlju između njega i drugih kriminalaca, u vezi s pokušajem da se dođe do devet miliona dolara spornog duga.
U mesecima koji su prethodili odlasku u Irak, odakle su čitav svet obišle slike njega i njegovog sina sa odrubljenom glavom u rukama, Šaruf je pokušavao da naplati te dugove. On je, tvrde mediji, bio "snagator" na poslovima sa podzemljem, koji je blisko sarađivao sa bajkerima, dilerima droge i drugima iz kriminalnog miljea.
Sukob u podzemljuPolicijski izvori potvrdili su da su u junu 2013. Džordž Aleks, Kaled Šaruf, osuđeni diler droge Bilal Fatruni i uterivač dugova Vasko Boškovski bili u prepirci sa nasilnom grupom iz podzemlja sa jugozapada Sidneja, koja je tvrdila da poseduje "glavna" prava na uterivanje dugova. |
Odgovorni zvaničnici u organima za zaštitu zakona smatraju da je na njegovu odluku da ode uticala zabrinutost za sopstvenu bezbednost. Izdanja "Ferfaksa" upravo su obelodanila da je Šaruf radio sa Džordžom Aleksom, osobom iz građevinske industrije u Sidneju.
Veruje se da je, početkom 2013, Aleksova desna ruka, Džoe Antun, kriminalac koji je kasnije ubijen, sredio s trećom osobom da se kupi kuća za Šarufa i njegovu familiju. Aleks i Antun su takođe u svom građevinskom biznisu zaposlili neke od Šarufovih najbližih rođaka.
Potezao sačmaruSukobi među rivalskim grupama došli su dotle da je, kako se veruje, za vreme jednog od incidenata Šaruf izvukao sačmaru i pucao iz nje. |
Šaruf je počeo druženje sa Aleksom i Antunom, pošto je izašao iz zatvora gde je ležao zbog udela u zaveri iz 2005. da se dignu u vazduh vojne barake Holsvorti u Sidneju.
U zamenu za finansijsku podršku njih dvojice, Šaruf je uterivao dugove i obavljao druge zadatke. Ovo je uključivalo i pomoć u Aleksovim naporima da dođe do para za koje je vlasnik građevinske firme tvrdio da mu duguje firma Meriton, koju poseduje milijarder iz Sidneja Hari Trigubof.
Izvor blizak Meritonu je potvrdio da su ličnosti iz podzemlja stupale s njima u kontakt, ali im je rečeno "da se gube".
U saopštenju za "Ferfaks" izdatom u januaru, Meriton je naveo da je izvođaču poslova (za njih), koji je tvrdio da mu se duguju pare, naređeno da napusti gradilište jer "nije ispunio svoje dužnosti". Meriton je takođe naveo da je ovome plaćeno koliko mu se dugovalo, jednako kao i radnicima.
Ista kompanija saopštila je da su je posetili uterivači dugova i da su obavešteni da se ne duguju nikakve pare.
- Mi smo uterivačima dugova pružili dokaze o tome - tvrde u Meritonu.