Separatizam jede Evropu, bogati beže od sirotinje
Separatizam u Evropi postaje sve jači. Separatizam je skoro izgubio nacionalno-jezičke oznake i prešao na ekonomske teme, jer bogati regioni neće više da finansiraju siromašne, navode analitičari.
Sve više Škota je za nezavisnost od Velike Britanije. Nova anketa je pokazala da je 44 odsto Škota - za, a isto toliko - protiv. Radi se o povećanju broja pristalica nezavisnosti posle političkog poraza Londona u pokušaju da spreči dolazak Žan Klod Junkera na mesto predsednika Evropske komisije.
U španskoj Kataloniji referendum o samostalnosti biće održan u novembru. Čak 70 odsto stanovništva podržava raskid sa Madridom. I Baskijci imaju veliku želju da budu samostalni.
Grenland takođe čeka nezavisnot, kao i Farska ostrva. Tu su i oblasti Padanija i Veneto u Italiji, zatim Korzika i Bretanja... Rumunski Mađari sve češće pokazuju nezadovoljstvo, a sada to čine i Rusi u Ukrajini. Analitičari ukazuju na ozbiljni problem Belgije i spor Flamanaca i Valonaca, zatim na Kipar, na situaciju na Balkanu.
Uz etničke razloge, ekonomija postaje sve veći adut za nezavisnost. Škoti ističu da je skoro 85 odsto svih severnomorskih nalazišta u njihovim vodama. U poslednjih 40 godina u Severnom moru vadi se više od 40 milijardi barela nafte, a procenjuje se da je ima za oko 30 godina.
U slučaju pozitivnih rezultata na referendumu 18. septembra, Škotska će se odvojiti od Velike Britanije 24. marta 2016. godine. Datum nije slučajan. Tog dana 1603. godine Džejms Šesti Škotski postao je - Džejms Prvi engleski. Škotska, Irska i Engleska ujedinile su se u "personalnu uniju". Za škotske nacionaliste to je bio početak porobljavanja...
Pročitajte još:* Dobrodošli u Razjedinjene Evropske Države * Dodik: Ako postane nepodnošljivo, Srpska ima pravo na nezavisnost! * Veneto hoće otcepljenje od Italije i obnavljanje Mletačke Republike! |