Super vozovi budućnost Australije
Zamislite da se ukrcate u voz u brizbejnskoj Roma ulici u devet ujutro, a da ste već u podne na Central stanici u Sidneju. Ili - da živite uz obalu na Gold Kostu, a za 20 minuta stižete na posao u Siti u Brizbejnu. Ovo bi moglo da postane realnost za malo više od deset godina, prema novom izveštaju koji tvrdi da vozovi velikih brzina nisu samo nešto to Australija sebi može da priušti, već i potreba za budućnost.
Istraživanjem Instituta za energiju pri Univerzitetu Melburn, zatim grupe naučnika okupljene pod nazivom "Beyond Zero Emissions" i nemačkog centra za avijaciju, došlo se do zaključka da bi železnička mreža duga 1.799 kilometara, koja bi povezivala Brizbejn i Gold Kost sa Sidnejom i Melburnom, mogla da bude u upotrebi od 2025.
"Ovo je brži, bolji, čistiji, jeftiniji i udobniji oblik putovanja", rekao je jedan od autora Stiven Bajgrejv.
Prema dokumentu, celokupna suma potrebna za izgradnju infrastrukture i nabavku sredstava transporta iznosila bi oko 84 milijardi dolara, čak 30 milijardi manje nego što je svojevremeno najavljivala grupa savetnika pri laburističkoj vladi Kevina Rada. Ovo mahom zato što bi nova ruta bila sa manje tunela i mostova.
Pet godina od puštanja u saobraćaj, sistem bi prevozio 68 miliona putnika godišnje, donosio prihod od sedam milijardi i profit od 4,6 milijardi. Ekspresno putovanje od Brizbejna do Melburna trajalo bi pet sati i 55 minuta, sa stanicama na Gold Kostu, Njukaslu, Hornsbiju, Sidneju, Glenfildu, Voga Vogi, aerodromu Talamarin i Melburnu. Drugim brzim linijama bilo bi spojeno šest najvećih gradova i 12 regionalnih centara.