Dodatne sankcije EU prema Rusiji
EU je danas odlučila da još petnaestorici ruskih uticajnih ličnosti uvede zabranu izdavanja viza i zamrzavanja sredstava u evropskim bankama, s obrazloženjem da postoji ruska pretnja ukrajinskom teritorijalnom integritetu i da vlasti u Moskvi nisu preduzele korake ka smanjivanju napetosti u Ukrajini.
Imena Rusa na koje će biti primenjene sankcije će biti naknadno objavljena pošto Savet ministara EU političku odluku predstavnika 28 članica i formalno usvoji.
EU je prethodno takve sankcije već zavela protiv 33 ruskih ličnosti i lica sa Krima.
Ove dodatne sankcije Rusiji su donete u skladu s dogovorom prošlog petka EU, SAD, Japana i Kanade u okviru Grupe 7 uticajnih zemalja, koje su ocenile da Rusija nije preduzela opipljive mere da sprovede Ženevski dogovor o smanjivanju napetosti u Ukrajini i da je nastavila da zaoštrava napetost zabrinjavajućim porukama i pretećim vojnim manevrima uz granice Ukrajine.
EU je istovremeno potpisala s Ukrajinom protokol o dodeli milijardu evra kredita za hitne potrebe vlastima u Kijevu, ali je dodelu ovih sredstava uslovila sklapanjem sporazuma Ukrajine s MMF o merama budžetske štednje i drugih korenitih kresanja troškova, kao i bitke protiv korupcije, reformi poreskog i finansijskog sistema i sektora energije.
EU je Ukrajini već odobrila i makrofinansijsku pomoć od 610 miliona evra.
Evropska komisija je istovremeno saopštila da stručna tela EU rade na pripremama ekonomskih sankcija Rusiji ako bi se zaoštrena situacija na istoku Ukrajine dalje pogoršala.
SAD traže da od EU da već sad primene bar delom i ekonomsku odmazdu ruskim kompanijama i bankama, ali su evropska dvadesetosmorica oko toga podeljeni i zasad preovladava ocena da još postoje izgledi da se ukrajinska kriza reši političkim putem i pregovorima, uz punu primenu Ženevskog dogovora Ukrajine, Rusije, EU i SAD.
Nemačka, Italija, Francuska i još neke članice EU misle da bi, u sadašnjim okolnostima, uvođenje ekonomskih sankcija Rusiji samo dovela do nepredvidive šire krize i nanelo ogromnu štetu evropskoj privredi.
Evropska unija s Rusijom ima trgovinsku razmenu od 360 milijardi evra, dok SAD iz Rusije uvoze proizvoda u vrednosti od 18 milijardi evra, a izvoze robu vrednu osam milijardi evra.