Rusija pita Tursku: Šta će američki brodovi u Crnom moru?
Turska je danas odbacila navode Rusije da je prekršila međunarodnu konvenciju pošto je dozvolila da se u Crnom moru duže zadrže američki ratni brodovi.
Konvencija iz Montrea predviđa da ratni brodovi iz država koje ne izlaze na Crno more, mogu da ostanu u tom moru najduže 21 dan. Vlasti u Moskvi su nedavno izrazile zabrinutost zbog dugog prisustva brodova NATO-a, čime se, kako se navodi, krši Konvencija iz Montrea doneta 1936. godine.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je prošle nedelje da su američki brodovi u nekoliko navrata bili duže od 21 dana u Crnom moru, istučući da je Turska "čuvar tog moreuza" i da je trebalo to da spreči.
Ruski mediji su preneli da je američki brod "Tejlor" (USS Taylor), upućen za bezbednost Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, ostao duže pod izgovorom da je bio u turskoj luci Samsun zbog neophodne popravke.
Mediji su dodali da je drugi brod, američki razarač "Trakstan" (Truxtun) ostao u martu duže posle manevara s Rumunijom i Bugarskom. Ankara je danas navela da ni u jednom od navedena dva slučaja nije prekršena konvencija iz Montrea i dodala da je na razgovor pozvala ruskog diplomatu da mu to saopšti.