Hladni rat Rusije i NATO
Ukrajinska kriza vraća NATO i Rusiju u period od pre 30-ak godina, uz sumnje i zaboravljene metode propagande iz doba hladnog rata, piše agencija Frans pres.
"NATO i Moskva sećaju se da su bili najbolji neprijatelji na svetu", kaže jedan vojni zvaničnik u Briselu gde je sedište NATO. "Najstariji među nama prepoznajemo razmišljanja od pre više godina", kaže taj neimenovani zvaničnik.
U prostorijama NATO, karte Ukrajine sada vise na zidovima pored karata Avganistana, zemlje koja je do sada okupirala svu pažnju. A, "stručnjaci za Rusiju se ponovo veoma pažljivo slušaju", kaže jedan diplomata.
Poslednjih dana, ton između NATO i Moskve ponovo je zajedljiv, a dve strane se međusobno optužuju za oživljavanje duha hladnog rata. "Niko ne želi novi hladni rat. Rusija mora da prestane da želi vraćanje unazad", rekao je juče generalni sekretar NATO Anders fog Rasmusen na šta je ruska diplomatija optužila NATO da "gaji
hladnoratovsku retoriku".
Pročitajte još:Sedište NATO (Foto: Arhiva)
* Rusija: NATO podmeće stare snimke * "Rusija da povuče vojsku sa granice" * NATO (SAD) šalje trupe u Istočnu Evropu |
Moskva je loše primila odluku 28 zemalja o suspendovanju "praktične saradnje" NATO-Rusija kao reakciju na rusko pripajanje Krima. "Uvođenje takvih ograničenja još jednom pokazuje da NATO nije prevazišao mentalitet iz perioda hladnog rata, preferirajući jezik sankcija umesto dijaloga", reagovalo je rusko ministarstvo spoljnih
poslova.
Nove tenzije su izbile juče nakon što je NATO objavio satelitske snimke na kojima se vidi veliko prisustvo ruskih snaga uz granicu sa Ukrajinom. Koristeći društvene mreže poput Tvitera, NATO je nastojao da tim crno-belim fotografijama na kojima se vide stotine tenkova, aviona i vozila stacioniranih na polju, imaju veliki ođek. Rusija je odmah reagovala, navodeći da je reč o snimcima sa vojnih vežbi prošlog
leta.
Neki stručnjaci veoma oprezno gledaju na te svađe. "Te aluzije na hladni rat su jeres kako na geopolitičkom tako i na vojnom nivou", kaže Filip Migo sa Instituta za međunarodne i strateške studije.
"Putinova Rusija nema više globalnih ambicija kakve je imao Sovjetski Savez" i "ne preti direktno nijednoj zemlji NATO", dodaje on i precizira da "ravnoteža između dva bloka više apsolutno ne postoji" jer je vojni budžet zemalja NATO 12 puta veći od ruskog budžeta".
Ukrajinska kriza smatra se najozbiljnijom po odnose NATO-Rusija od raspada Sovjetskog Saveza. Ali, ona nije prva, piše AFP i podseća da je tenzija bilo i prilikom proširenja NATO na istok, u slučaju Kosova, antiraketnog štita koji Moskva vidi kao pretnju.
I pored toga, dve starne su uspele da pokrenu niz programa saradnje, posebno u Avganistanu ili u borbi protiv gusara. "Ne zavaravajmo se: odnosi NATO-Rusija su uvek bili haotični i nema razloga da se to promeni", kaže jedan diplomata iz Brisela.