Propao američki plan da izazovu nemire na Kubi
SAD su stvorile društvenu mrežu tekstualnih poruka kako bi podsticali nemire na Kubi, rezultati su istrage američke novinske agencije "Asošijeted pres" (AP).AP navodi da je imao uvid u dokument USAID-a, koji navdno stoji iza ovog programa, dok Bela kuća negira umešanost te državne Agencije.
Tekstualni servis "ZunZuneo" (žargonski izraz za cvrkut ptica) ili "kubanski Tviter" imao je 40.000 korisnika na Kubi, gde je ograničen pristup internetu. Projekat je trajao od 2009. do 2012. godine dok nije potrošen novac određen u te svrhe.
Plan je bio da mreža prvo privuče kubansku javnost, pre svega mlade, da bi se potom oni usmerili ka disidentskim strujama. Korisnici "kubanskog Tvitera", međutim, nisu znali da je tu mrežu napravila jedna američka agencija koja je povezana sa Stejt departmentom, kao ni da su američke kompanije sakupljale njihove lične podatke, u nadi da bi te informacije mogle da se jednog dana iskoriste u političke svrhe.
Organizatori programa su želeli da se ova društvena mreža polako uvećava kako kubanska vlada ne bi otkrila o čemu se radi, a nadali su se da će dostići dovoljan broj sledbenika da bi disidenti mogli da organizuju masovna okupljanja koja bi mogla da izazovu političke demonstracije ili da "pregovaraju o ravnoteži moći između države i društva".
SAD su, navodno, skrivale svojupovezanost sa tom mrežom koristeći više kompanija kao paravan i preusmeravajući poruke preko drugih zemalja. Za ovaj projekat bila je zadužena američka Agencija za međunarodni razvoj (USAID).
AP ocenjuje da detalji koje je otkrio izgleda da "pomućuju" dugogodišnje tvrdnje USAID-a da ne sprovodi tajne akcije, a mogli bi i da potkopaju misiju pružanja pomoći siromašnima u svetu koju USAID ima, pošto takve misije iziskuju poverenje i saradnju stranih vlada.
USAID u svom saopštenju ističe da je njihov rad bio "u skladi sa američkim zakonom". Ova organizacija kaže da je ponosna što na Kubi "pruža humanitarnu pomoć, promoviše ljudska prava i osnovne slobode i pomaže slobodnijem protoku informacija ka kubanskom narodu" za koji kaže da "živi pod autoritarnim režimom".
Portparol Bele kuće Džej Kerni rekao je da je program za "pomoć u razvoju" osmišljen da omogući Kubancima, koji se suočavaju sa restrikcijama vlade za pristup informacijama, pristup građanskom društvu. Prema njegovim rečima, program je vođen unutar američkog zakona i nije bio tajan, jer je o tome vođena diskusija u Kongresu.