Ko je kriv za Tamarinu smrt?
Da su spasioci bili bolje opremljeni i organizovani, više života bilo bi spaseno posle katastrofalnog zemljotresa, koji je pre tri godine pogodio Krajstčerč na Novom Zelandu. Ovo je jedan od zaključaka iz izveštaja sa sudske istrage objavljenog ove nedelje. Komentar istražnog sudije odnosi se na smrt osam osoba, koje su preživele rušenje zgrade CTV, ali su umrle pod ruševinama, čekajući da im stigne pomoć.
Među žrtvama u zgradi bila je i srpska doktorka Tamara Cvetanova na koju su, uz najnoviji izveštaj, iznova podsetili ABC Njuz i reporterka s Novog Zelanda Dominik Svorc. Uz izveštaj je prikazan snimak Tamarinog supruga Aleka Cvetanova, koji je s njom bio na telefonskoj vezi u noći kada je zemljotres srušio zgradu, u kojoj je ona pohađala kurs engleskog jezika.
Advokat: Mogli su da je spasuMeđutim, advokat Aleka Cvetanova, Najdžel Hempton, kaže da dozvoljava sebi da ima drugačije mišljenje. |
- Ljudi čine sve što mogu da te spasu, hrabrio je Alek svoju suprugu pod ruševinama.
Dominik Svorc navodi da se "ne može poricati želja da Tamara Cvetanova i sedam drugih polaznika škole za jezike, zakopanih pod ruševinama i komadima betona, budu spaseni". Ali, ističe on, nije bio jasan način na koji se to mislilo i radilo.
U svom izveštaju, naime, istražni sudija Gordon Matenga dao je detalje o nizu problema koji su pratili napore spasilaca. Najpre, kasnilo se sa dopremanjem spasilaca i njihove opreme iz Oklenda u Krajstčerč, zato što je avion kojim je trebalo da dođu bio premali.
Te večeri, u Krajstčerču je bilo 13 izvršnih oficira vatrogasne službe, a ni jedan od njih nije uspostavio centar za pomoć uz zgradu CTV - mesto na kome je izgubljeno 115 od ukupno 185 života koje je zemljotres ukupno odneo.
"Kako da dođemo do pravde"U Adelejdu, Marlin Sumpalong kaže da izveštaj istražnog sudije ne daje više svetla o smrti njene 25-godišnje kćerke Rije Me, koja je bila pod ruševinama blizu Tamare. Sve što zna o njoj jeste da su joj ruke bile blokirane. Njeni ostaci nikad nisu izvađeni. I niko dosad nije pozvan na odgovornost za katastrofu, saopštila je reporterka ABC-ija.
|
Bilo je nesporazuma takođe oko opreme - spasioci sa jedne strane srušene zgrade nisu bili upoznati s tim da se sa druge strane objekta nalazi oprema za rezanje betona. U međuvremenu, iz dubine ruševina stizale su sms poruke i telefonski pozivi za pomoć. Poslednji poziv doktorke Cvetanove stigao je skoro 12 sati posle zemljotresa.
Istražni sudija kaže da je "više ljudi, više opreme, bolja komunikacija i bolja struktura spasavanja, mogli da poboljšaju ukupno stanje i šanse da se spase više života". Ali, rekao je on, nije ubeđen da bi i takva poboljšanja imala za rezultat lociranje i spasavanje svih osam osoba o kojima se radi. Dakle, njegov zaključak je da napori na traženju i spasavanju nisu bili uzrok njihove smrti.