Plata kao Merkelina, a štrajkuju
U sredu je počeo najveći štrajk u istoriji nemačkog aviokoncerna Lufthanza. Oko 5.400 pilota stupilo je u trodnevnu obustavu rada kojom će biti pogođeno 4.000 letova i 425.000 putnika.
Kako je bez pilota praktično nemoguć vazdušni saobraćaj, ovaj aviokoncern, koji zapošljava više od 100.000 radnika, moraće da obustavi kompletan proces rada. Veće gužve i apsolutni haos širom zemlje su ipak izbegnuti jer je štrajk unapred najavljen i putnici su mogli da se koliko-toliko preusmere na alternativne prevoze.
Konkurencija profitiraU međuvremenu su druge kompanije čiji piloti ne štrajkuju, ponudile 500 letova između srede i petka. Mnogi putnici su se preorijentisali na železnicu. Konkurenti , kao što je Er Berlin, imaju prednosti od štrajka, jer Lufthanza upućuje putnike na njih i mora za to da preuzme kompletne troškove. Za letove unutar zemlje putnici mogu da kao zamenu koriste nemačku železnicu, a kupljene karte je dovoljno da zamene na internetu ili na automatima Lufthanze. Ako za to nemaju vremena, moći će da kupe novu kartu i da im se ona refundira. Planirano je da štrajk Lufthanze traje do petka u ponoć, a za Uskrs nisu najavljene obustave rada. |
U tarifnom štrajku sindikat kopilota (VC) se u prvom redu traži obezbeđenje njihovih članova u starosti. Oni to obrazlažu činjenicom da piloti u slučaju nesposobnosti ili bolesti ostaju bez sigurnosti u zaradama. Sindikat zahteva da piloti mogu da se penzionišu sa 55 godina, dok poslovodstvo želi da podigne tu starosnu granicu na 63 godine. Piloti su postavili uslov da, dok ne dostignu zakonsku penzijsku granicu, dobijaju do 60 odsto od poslednje plate. U samom vrhu to bi moglo da iznosi i do 124.000 evra godišnje.
Ministar saobraćaja Aleksandar Dobrint je opomenuo da svaki novi dan štrajka ograničava mobilnost stotine hiljada ljudi i da je brzo rešenje u interesu svih strana u tarifnom konfliktu.
U nemačkoj političkoj javnosti ima malo razumevanja za štrajk pilota koji ionako odlično zarađuju. Zamenik šefa frakcije Unije Mihael Fuks ocenio je štrajk neodgovornim jer dovodi Lufthanzu u ozbiljne probleme, a pola miliona putnika stavlja u položaj taoca.
- Za ljude, od kojih neki zarađuju isto koliko i kancelarka, imam malo razumevanja - izjavio je Fuks. Evropski najveći autoprevoznik, prema procenama nekih eksperata, moraće da u slučaju potpune obustave rada računa sa dnevnom štetom između 30 i 40 miliona evra.