Nevidljivi špijuni
Ono što je krajem prošlog veka bilo na nivou naučne fantastike, samo desetak godina kasnije je u upotrebi - špijuniranje preko pametnih telefona! Era kompjuterizacije donela je velike promene, posebno u radu obaveštajnih službi, koje danas zahvaljujući računarskim softverima mogu da uprate i najintimnije podatke svakog pojedinca na svetu...
Razni šumovi tokom razgovora ili čudno zujanje mogu da budu prvi znak da se telefon prisluškuje. Većina ljudi i ne razmišlja o toj mogućnosti, jer ne vide razloge za to, pa izgovor pronalaze u loše uspostavljenim vezama. Međutim, današnja telekomunikaciona tehnologija je vrlo napredna tako da su smetnje signala nemoguće, osim u slučaju elementarnih nepogoda. O lakom špijuniranju preko telefona možda najbolje svedoče mnogobrojni oglasi kojima dovitljivi prodavci nude brzo i lako uhođenje bračnih ili čak i poslovnih partnera.
- Uređaji za prisluškivanje telefona su jeftini, postoje privatne agencije koje kače repetitore, i to je jedno potpuno neuređeno polje u Srbiji - potvrdio je i advokat Božo Prelević.
Priznanje bivšeg saradnika američke Nacionalne agencije za bezbednost Evarda Snoudena da obaveštajne agencije mogu da izvuku ama baš sve podatke o korisnicima mobilnih telefona sa mnoštva aplikacija koje su instalirane u pametne telefone, samo je dodatno potvrdilo koliko su telefoni danas korisni svetskim obaveštajnim službama.
Otvorio Pandorinu kutiju: Edvard Snouden
Pročitajte još:* NSA nastavila da prisluškuje Nemce. I to još više! |
Snoudenovi dokumenti su dokaz da aplikacije za mape, igrice i društveno povezivanje, koje su instalirane na oko milijardu pametnih telefona, zapravo, otkrivaju o vlasnicima nemerljivo značajne lične podatake, uključujući čak i informacije o mestu gde se korisnik nalazi, njegovu političku pripadnost, pa i seksualnu orijentaciju. Nemačka vlada je krajem prošle godine optužila NSA da je prisluškivala i zaštićeni mobilni telefon kancelarke Angele Merkel.
A od prisluškivanja nisu pošteđeni ni obični građani. Ni Srbija nije izuzetak, pa je prilikom rutinskog prisluškivanja Ministarstva unutrašnjih poslova Bezbednosno-informativna agencija došla do saznanja da MUP prisluškuje potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića i predsednika Srbije Tomislava Nikolića. Ipak, ostalo je nerazjašnjeno do današnjeg dana ko je naredio to prisluškivanje...
Vest u medijimaPredsednik Srbije Tomislav Niklić izjavio je krajem prošle godine da ga tajno prisluškuju. |
Možda nije strašno što se prisluškuje državni vrh, ali jeste poražavajuće što BIA špijunira sve građane, o čemu je pisala srpska štampa. Mobilni telefoni su laka meta prisluškivača i trebalo bi obratiti pažnju na to gde ostavljate telefon, jer neko može u njega da instalira određene programe, koji omogućavaju prisluškivačima da uživo slušaju, ali i snimaju sve telefonske razgovore. Takođe, ti programi u sebi sadrže i GPS lokator koji u svakom trenutku može da prikaže trenutnu lokaciju korisnika telefona.
Posebna je priča eksterni uređaj koji podseća na USB naprave, a ima mogućnost skidanja svih podatka sa SIM kartice, pa relativno lako i brzo očitava sve SMS poruke i razgovore, ali i privatne fotografije koje se nalaze u telefonu. Ukoliko se dešava da ne možete uobičajeno da ugasite telefon, ili mu je potrebno mnogo više vremena nego obično, velika je verovatnoća da vam neko prisluškuje telefon. Razlog što je potrebno duže vreme za isključivanje telefona je jednostavan, potrebno je i određeno vreme da se svi programi za prisluškivanje, takođe - ugase. Jedan od prvih gotovo klasičnih znakova da vam neko prisluškuje telefon je kratko trajanje baterije! Baterija u mobilnim telefonima se brzo troši jer programi za prisluškivanje iscrpe njenu snagu čak i kada se telefon ne koristi.