EU odlučila kojim će mukama mučiti Ruse
Članice Evropske unije usaglasile su formulaciju dokumenta o sankcijama za Rusiju, uključujući zabranu putovanja i zamrzavanje sredstava odgovornih za kršenje suvereniteta Ukrajine, navodi se u nacrtu dokumenta u koji je imala uvid agencija Rojters. Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je danas rezoluciju u kojoj osuđuje rusko narušavanje suvereniteta Ukrajine i poziva na uvođenje sankcija Rusiji. Rusi odgovaraju da su sankcije mač sa dve oštrice.
U dokumentu na sedam strana opisani su detalji restriktivnih mera koje će biti preduzete protiv Moskve, ukoliko Rusija ne promeni politiku na Krimu i ne počne razgovore sa međunarodnim posrednicima o naporima za rešavanje krize u Ukrajini.
Ukoliko ih šefovi evropskih diplomatija odobre na sastanku u ponedeljak, 17. marta, to će biti prve sankcije koje je EU uvela Rusiji od okončanja hladnog rata. Prema rečima zvaničnika, dokument je odobren takozvanom tihom procedurom, pošto nijedna od članica EU nije bila protiv formulacije teksta.
Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je danas rezoluciju u kojoj osuđuje rusko narušavanje suvereniteta Ukrajine i poziva na uvođenje sankcija Rusiji.
Dokumentom se zahteva "uklanjanje svih ruskih vojnih snaga sa Krimskog poluostrva sem onih koje deluju u skladu sa Sporazumom iz 1997. godine o Crnomorskoj floti, raspoređivanje nezavisnih posmatrača iz OEBS-a na Krimu i drugim delovima Ukrajine, suspenzija vojne saradnje saveznika NATO-a i članica EU sa Rusijom, uključujući prodaju vojne opreme i bojkot samita svih članica G8 u Sočiju".
G7 odbija da prizna referendum
Lideri grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta - G7 saopštili su danas da neće priznati rezultat referenduma na Krimu za otcepljenje tog poluostrva od Ukrajine i pripajanje Rusiji.
"Bilo kakav referendum neće imati pravnog efekta. Kada se doda nedostatak adekvatnih priprema i uznemirujuće prisustvo ruskih trupa, to bi takođe bio duboko pogrešan proces koji ne bi imao moralnu snagu. Iz svih tih razloga, nećemo priznati njegov ishod", navodi se u saopštenju G7.
Dodaje se da bi aneksija Krima "mogla imati teške posledice za pravni poredak koji štiti jedinstvo i suverenitet svih država". "Ukoliko bi Rusija preduzela takav korak, mi bismo preduzeli dalju akciju, i pojedinačno i kolektivno", upozorili su lideri G7.
Ekonomske sankcije - mač sa dve oštrice
Jednostrane američke sankcije Rusiji mogle bi naneti štetu i drugim svetskim ekonomskim faktorima, rekao je šef Komiteta za ekonomsku politiku u ruskoj Dumi Igor Rudenski.
"Treba shvatiti da je svaka država u svetskoj ekonomiji uvrštena u sistem bliskih svetskih ekonomskih veza. Svaki loše razmotren potez mogao bi rezultovati nepredvidljivim posledicama i kao bumerang se vratiti začetniku. Ekonomske sankcije su mač sa dve oštrice i zapadne države s tim treba da postupaju veoma pažljivo", rekao je Rudenski.
On je ukazao na stav evropskih i američkih poslovnih zajednica, koje su zatražile od vlasti da izbegavaju jednostrane sankcije protiv Rusije jer bi to imalo negativan uticaj po svetsku ekonomsku situaciju.
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble izjavio je da postoji "veoma ozbiljan" rizik da će spor sa Rusijom zbog Ukrajine imati ekonomske posledice po Evropu, ali da će one moći da se kontrolišu.
"Veoma ozbiljno shvatamo finansijske i ekonomske rizike usled ozbiljne situacije u Ukrajini, a tu nije reč samo o Krimu. Verujemo da će ekonomski i finansijski efekti moći da se kontrolišu i da neće uticati na nemačke javne finansije", rekao je Šojble. On je dodao da to važi "za Nemačku i čitavu Evropu".