Telefoni putnika nestalog aviona i dalje zvone!
Vojska Malezuje veruje da je radarom danas, četvrtog dana potrage, iznad Moreuza Malaka ušla u trga nestalom avionu kompanije "Malezija erlajns". U traganje se uključila i američka mornarica, koja je uputila i drugi vojni brod - razarač "Kid". Bez obzira na uzrok nestanka aviona, veruje se da je pao u more, ali pravu misteriju predstavlja to što mobilni telefoni putnika i dalje zvone. Samo se na njih niko ne javlja.
Čak 19 porodica potpisalo je izjavu u kojoj tvrde da su uspeli da pozovu svoje najmilije koji su se nalazili u nestalom avionu, ali nisu dobili nikakav odgovor. Neki od putnika su čak bili onlajn na kineskoj društvenoj mreži "QQ".
Posle četiri dana potrage, u koju se uključilo više zamalja, Vojska Malezije smatra da ima prve naznake gde se avion srušio. "Avion je promenilo kurs posle Kota Baru i spustio se na manju visinu. Uspeo je da uđe u Moreuz Malaka", naveo je malezijski vojni zvaničnik.
"Možda je neko na letu kupio vrednu polisu osiguranja, koju želi da porodica dobije ili neko ko duguje veliku svotu novca, znate, mi razmatramo sve mogućnosti", rekao je direktor malezijske policije Kalid Abu Bakar na konferenciji za novinare.
Terorizam otpada kao teorija
Šef Interpola izjavio je danas da veruje da nestanak malezijskog putničkog aviona tokom vikenda nije bio rezultat terorističkog akta. On je rekao da su dvojica vlasnika iranskih pasoša zamenili svoje dokumente u Kuala Lumpuru i iskoristili italijanski i austrijski pasoš da bi ušli u avion.
U nedostatku bilo kakvog znaka da je avion bio u nevolji pre nego što je nestao, proširile su se razne spekulacije koje obuhvataju grešku pilota, kvar na avionu, kao i pretpostavku da se radi o otmici i terorizmu, zasnovanu na tome što su dvojica putnika u avionu imali ukradene pasoše.
Šef malezijske policije rekao da se veruje da je 19-godišnji Iranac planirao da stigne u Nemačku kako bi tamo zatražio azil, a policija ne veruje da je bio pripadnik terorističke grupe. Njega je majka čekala u Frankfurtu i bila u kontaktu sa policijom, a kontaktirala je malezijske vlasti kako bi ih informisala o svojoj zabrinutosti jer joj se sin nije javio.
Kina: Nema nade
Kineski državni mediji javljaju da je Kina odobrila 10 satelita visoke rezolucije, koji su kontrolisani od strane Satelitskog kontrolnog centra Sian u severnoj Kini, da se koriste za navigaciju, praćenje vremenskih uslova, saobraćaja i drugih aspekata potrage aviona u kome su dve trećine putnika bili Kinezi.
"Do sada, sa svim našim naporima, ima vrlo malo nade za bilo kakve dobre vesti o avionu", rekao je čelnik vijetnamske ekipe za potragu i spasavanje Fam Kjuj Tieu, s čim se slaže istraga i obaveštajni izvori koji navode da je sudbina aviona kompanije Malezijan Erlajns na letu MH370 i dalje obavijena misterijom.
Avion na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, sa 227 putnika i 12 članova posade, u subotu rano ujutro sat vremena po poletanju poslednji put je imao kontakt sa kontrolom leta kod istočnog malezijskog grada Kota Baru. Nije bilo radio kontakta koji bi ukazivao na problem i, u odsustvu bilo olupine ili podataka o samom letu, policiji je ostalo da "češlja" putničke i liste posade kao potencijalni trag.