Putin: Još nismo rasporedili rakete kod Kalinjingrada
Rusija "za sada" nije rasporedila nuklearne rakete sistema "Iskander" u svojoj zapadnoj enklavi Kalinjingradu, rekao je u četvrtak ruski predsednik Vladimir Putin na svojoj godišnjoj konferenciji za štampu.
On je ovo rekao u odgovoru na pitanje o izveštajima nemačke štampe koji su izazvali uznemirenje u Evropi prema kojima je Moskva postavila svoj savremeni sistem "Iskander" u oblasti ruske enklave kod Kalinjingrada, na obali Baltičkog mora, između Poljske i Litvanije, nekoliko stotina kilometara od Berlina.
"Još nismo doneli takvu odluku", rekao je Putin i dodao da je dugo razmatrao taj potez.
On je dodao da Rusija treba da reaguje na postavljanje elemenata američkog antiraketnog štita u Evropi.
"Više puta smo rekli da taj antiraketni štit predstavlja za nas pretnju, za naš potencijal nuklearnog (odvraćanja) i da treba da reagujemo na ovaj ili onaj način", rekao je ruski predsednik, dodavši da je postavljanje raketa Iskander u Kalinjingradu "jedna od opcija" da se na to reaguje.
“Ne kontrolišemo Snoudena“
Ruski predsendik je rekao i da Rusija ne kontroliše Edvarda Snoudena, bivšeg saradnika američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA), koji je dobio privremeni azil u Rusiji posle objavljivanja dokumenta koji pokazuju masovno špijuniranje američke agencije.
"Mi ne radimo sa njim i nikad nismo radili. Ne postavljao mu pitanja o tome šta je radio u službama gde je bio zaposlen u vezi Rusije", dodao je Putin i naglasio da nikad nije sreo Snoudena, ali da ne krije da je on "interesantna" osoba.
Azil uz uslovPutin je potvrdio da je Rusija dala azil Snoudenu uz uslov da on prekine sve antiameričke aktivnosti. |
Snouden je dobio privremeni azil u Rusiji 1. avgusta pošto je dao medijima desetine hiljada dokumenata koji pokazuju obim presretanja komunikacija, preko telefona ili interneta od strane NSA, što je izazvalo međunarodni skandal.
Putin je izjavio da je masovan program nadzora NSA, neophodan da bi se borilo protiv terorizma, ali da istovremeno smatra da sakupljanje podataka mora biti regulisano strogim i jasnim propisima.
Nadzor NSA "nije razlog za radost, ali ni razlog za žaljenje", rekao je Putin i dodao da tako masovan nadzor potreban da bi se otkrili kontakti terorista.
"Na političkom nivou potrebno je ograničiti apetit specijalnih službi određenim pravilima", rekao je Putin.
On je dodao da su efikasnost tog programa i njegovo moguće narušavanje privatnosti ograničeni nemogućnošću da se obradi tako ogromna količina podataka.