Svi su sumnjivi, dok se ne dokaže suprotno
Službe SAD prate više od 700 hiljada osoba koje su "bezbednosno zanimljive" za američku vladu - navode obaveštajni izvori.
Dvanaest godina posle terorističkog napada u Njujorku, federalne agencije i dalje imaju popis osoba kojima je bio zabranjen ulazak ili izlazak iz SAD zbog niza aktivnosti koje se mogu smatrati sumnjivima.
Američka unija za civilne slobode još 2008. godine tvrdila je da je u izveštaju generalnog inspektora Odeljenja za pravdu pronađeno najmanje 700 hiljada imena koja se nalaze u bazi podataka.
To odeljenje za proveru i nadzor terorista, koje se nalazi unutar FBI, održava bazu u kojoj se nalaze informacije o "osobama za koje se zna ili se sumnja da su uključene u terorističku aktivnost".
Prema procenama, broj osoba koje se nalaze u ovom trenutku u bazi isti je kao i pre pet godina, ali oni koji su se nalazili na listi ne mogu da saznaju zašto ih je vlada posmatrala i proveravala.
Mediji prenose da je američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) tajno provaljivala u komunikacijske veze koje ''Jahu'' i ''Gugl'' povezuju sa centrima širom sveta.
Agencija je dobila pristup stotinama miliona korisničkih računa koji većinom pripadaju Amerikancima, piše "Vašington post". Prema tajnim dokumentima, koji su svetlo dana ugledali zahvaljujući Edvardu Snoudenu, NSA je svakog dana kupila milione zapisa iz ''Jahua'' i ''Gugla''.
U periodu od 30 dana obrađeno je i vraćeno više od 180 milona zapisa među kojima su podaci o tome ko je poslao, odnosno primio elektronsku poštu, kao i tekstualni, video ili audio sadržaj te pošte.
Istovremeno, kanadski kanal CBS (Si-Bi-Es) objavio je detalje koji ukazuju da je NSA, zajedno sa kanadskom obaveštajnom službom CSEC, prisluškivala lidere zemalja G8 i G20 tokom samita u Torontu 2010. godine.
Navedeno je da je zahtev za prisluškivanje NSA uputila premijeru Kanade Stivenu Džozefu Harperu, koji ga je i odobrio.