Titovi agenti dokazali da je zvanična verzija Kenedijevog ubistva laž?
Titov dugogodišnji prevodilac Ivan Ivanji izjavio je da su godinu dana posle atentata na Džona F. Kenedija Titovi agenti izneli teoriju koja pobija zvaničnu verziju ubistva nekadašnjeg američkog predsednika, navodi RTS.
Naime, agenti su napravili rekonstrukciju događaja, pa su pokušali da sa iste visine pogode sličnu metu i shvatili su da je to nemoguće.
''Kada smo sedeli u istočnom Berlinu, ljudi iz Titove bezbednosti su mi ispričali da su posle atentata na Kenedija napravili probu kako bi ispitali da li su dva metka mogla da pogode Džona Kenedija, a jedan guvernera Teksasa Džona Konelija. Tako kaže zvanična verzija'', kaže Ivanji, i dodaje da je konstantovano da bi jedan metak možda moga slučajno da pogodi, ali da se takva slučajnost desi sa sva tri metka, o tome nema ni govora.
On dovodi u pitanje njihovu inicijativu da prave rekonstrukciju atentata i misli da je razlog tome ili taj što takve službe bezbednosti moraju da ispitaju ovakav događaj, ili se jednostavno radi o radoznalosti i ispitivanju da li su Amerikanci pogrešili u istrazi.
Josip Broz Tito je zajedno sa svojom suprugom Jovankom Broz boravio u Beloj kući samo četiri nedelje pre ubistva u Dalasu. Razne hronike su pisale o tome da je Titu odgovarala Kenedijeva politika i da je razvio poseban afinitet prema njemu.
Ovo je bio i period kada se Jugoslavija približavala Sjedinjenim Američkim Državama.
Minut ćutanja u znak sećanja
U Dalasu je minutom ćutanja odata pošta 35. predsedniku SAD Džonu Kenediju, koji je ubijen na današnji dan pre 50 godina.
Minut ćutanja održan je u 12.30 po lokalnom vremenu (19.30 po centralnoevropskom) na Plazi Dili ((Dealey Plaza), u vreme kada je pre
pola veka Kenedi ubijen.
Osim toga, u znak sećanja na Kenedija oglasila su se crkvena zvona u Dalasu, a na svim zvaničnim zgradama u SAD zastave su bile na polja koplja.
Kenedi, najmlađi predsednik u istoriji SAD, ubijen je u Dalasu 22. novembra 1963. godine, a prema rezultatima zvanične istrage, ubio ga je 24-godišnji Li Harvi Osvald. Njega je dva dana posle ubistva Kenedija ubio vlasnik noćnog kluba u Dalasu Džek Rubi, čime su okolnosti i motivi atentata ostali prekriveni tajnom.