Novi skandal u Evropi (3): Otrov u kozmetici i dečjim igračkama
Evropska komisija pod pritiskom industrijskog lobija odlaže objavljivanje izveštaja o štetnosti takozvanih ometača endokrinog sistema uprkos činjenici da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) predstavila početkom ove godine alarmantan izveštaj o uticaju hemikalija na hormonske poremećaje i zdravlje ljudi.
SZO upozorava da ove opasne materije, sa kojima smo svakodnevno u dodiru, mogu da prouzrokuju rak, astmu, alergije, neplodnost i rađanje dece s defektima. Reč je o hemijskim jedinjenjenjima koja se koriste za pravljenje dečjih igračaka, PVC stolarije i podova, kontrolnih ploča automobila, pa čak i kreditnih kartica, flaša, limenki, sunčanih naočara.
Crna listaMeđu proizvođačima koji su prozvani da se koriste materijalima opasnim po zdravlje u proizvodnji našli su se i najpoznatiji svetski brendovi poput Labela, Nivee, Šanela ili Adidasa. U lošem društvu su i Klinik, Henkel, Fa i Švackof. Većina njih pozivala se na standarde Švajcarskog udruženja za kozmetiku, ali su se ipak našli na listi uz Dav, Reksonu, Signal, Laš, Maks Faktor ili Žilet. Spisak je ogroman, a da li će kompanije žrtvovati nešto profita zarad zdravlja ljudi, ili će se potrošači sami mobilisati, ostaje da se vidi. |
U istom izveštaju se navodi da ljudskom zdravlju jako štete i pesticidi koji se koristi u poljoprivredi i da postoje "značajni dokazi" njihove povezanosti s rakom prostate kod muškaraca. SZO ističe da ta jedinjenja imaju loš uticaj na čovekove hormone i da je zabrana tih jedinjenja možda jedini način da bi se zaštite sledeće generacije.
Testovi Romanskog udruženje potrošača u Švajcarskoj pokazali su da neki kozmetički preparati sami po sebi nemaju štetno dejstvo, ali da kada se koriste kombinovano tokom jednog dana, nedelje ili života - mogu da proizvedu takozvani koktel efekat koji često narušava hormonsku ravnotežu u organizmu. Testirajući 66 kozmetičkih proizvoda ovo udruženje došlo je do zaključka da su najmanje opasni proizvodi koji se spiraju vodom kao gelovi za tuširanje, sapuni i šamponi.
"Gospođo, svakog dana 75 do 100 grama kozmetike dolazi u kontakt sa vašom kožom - losion za telo, šampon, puder, karmin, lak za nokte... Vi, gospodine, ne okrećite stranicu - vi upotrebljavate šampon, pastu za zube, dezodorans i sapun zar ne? Ukupno 80 grama kozmetike dnevno", piše u upozoravajućem tekstu Udruženja romanskih potrošača.
Ovo udruženje kontaktiralo je 29 proizvođača u vezi sa 100 higijensko-kozmetičkih proizvoda. Postavili su im pitanje o upotrebi najspornijih 17 supstanci koje ometaju endokrini sistem. Tabela koju u sastavili od odgovora proizvođača koristan je vodič kroz police u prodavnicama kozmetike. I ne zaboravite da pročitate etiketu o sastavu kozmetičkog preparata koji kupujete.