Zašto stršljenovi napadaju ljude u Aziji?
Više od 40 osoba umrlo je ove godine u azijskim zemljama od uboda stršljena koji u ovo doba godine naseljava kao bomba gradove i stanovnike, prenosi američka tv mreža CNN.
"Jeste tragično kada neko premine od uboda azijskog džinovskog stršljena, ali to nam služi kao podsetnik da je priroda moćna. Stršljen nije insekt napadač. Oni se osećaju ugroženi u tim gradskim sredinama", navodi Si-En-En.
Svake godine u ovo vreme džinovski azijski stršljeni idu u gradove Kine, Japana, Tajvana i na korejsko poluostrvo, kao i u drugim oblastima Azije gde tragaju za hranom za svoju mladunčad. Njihov ubod je veoma bolan i može da bude i smrtonosan.
Timovi za vanredne situacije su u potrazi za gnezdima kako bi uništili te insekte, a vlasti su pojačale medicinsko osoblje da primaju povređene građane.
Ujedaju iz straha i u potrazi za hranom
Pročitajte još: |
Azijski džinovski stršljeni ne jedu čvrstu hranu, već traže hranu za svoje mlade, često kradu larve pčela i drugih insekte, a ponekad i stočnu hranu ili otpatke od konzervi riba u gradskim deponijama. Oni hrane mlade i medom, koji je pun aminokiselina i zbog toga često napadaju košnice.
Zbog nedostatka hrane u ruralnim sredinama ti insekti sve više dolaze u gradove i naseljavaju parkinge i stambene zgrade i tako postaju neprijatelji meštanima.
Stršljenovi mogu da ubodu više puta
Ovi stršljeni iz porodice osa, stručnog naziva vespa mandarinia, slični su, ali veći od evropskih stršljena - dostižu dužinu do 5 centimetara. Imaju široke narandžaste glave i žaoku dugu 6 milimetara kojom mogu da više puta ubrizgaju velike količine jakog otrova.
Nastanjuju područja od Rusije, preko Kine i Japana do Indije i Šri Lanke. Njihov otrov, baš kao i osinji i pčelinji sadži citolitički peptid koji oštećuje tkivo. Osim toga sadrži i neurotoksin poznat kao mandaratoksin koji može biti smrtonosan čak i za ljude koji inače nisu alergični na ubod pčela i osa.
Kada je smrtno ranjen, stršljen ispušta feromone koji druge pripadnike roja pokreću u napad. Zbog toga je uništavanje njihovih gnezda izuzetno opasno.