"Ameri, špijunirate nas? Kupićemo vaše avione...malo sutra!"
Špijunski dokumenti koje je svetu objavio Edvard Snouden počinju da nanose veliku štetu poslovnim lobijima u SAD-u. Saznavši da je SAD špijunirao ne samo vojnu i energetsku sferu Brazila, nego je provaljivao i u njegove poslovne tajne, vodstvo najveće latinoameričke države stopiralo je kupovinu američkih borbenih lovaca!
Brazilska predsednica Dilma Rusef sastaće se danas sa američkim sekretarom Džonom Kerijem, ali je dala do znanja da neće biti reči o kupovini 36 američkih lovaca F-18 Super Hornet, vrednoj najmanje četiri milijarde evra.
Odluka je pomerena najmanje do 2015. godine jer Rusef u tekućem predsedničkom mandatu ne namerava da obavi taj posao.
O čemu se radi? Snoudenovi materijali pokazuju da je američka agencija NSA nadzirala njene telefonske pozive i internetsku komunikaciju, kao i komunikaciju državne naftne kompanije Petrobras.
- Ne možemo sada da pričamo o lovcima... Ne možete takav ugovor dati zemlji kojoj ne verujete, rekao je za Rojters izvor blizak vladi.
Istovremeno mediji pišu o novoj šansi za druge firme koje su se prijavile na brazilski konkurs – francuski Rafale i švedski Gripen.
Podokeanski kabl je rešenje?
I dok američki vrh putuje po nesklonoj mu Latinskoj Americi pokušavajući da ublaži efekte Snoudenovog otkrića, Brazil razmatra kako da svoj internet učini što nezavisnijim od američkih usluga. BBC je pisao o planu za postavljanje novog podokeanskog kabla koji bi zaobilazio SAD.
Priča se da bi instalacija 34.000 kilometara optičkih kablova mogla biti budući poduhvat novih svetskih sila povezanih akronimom BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika). Ovo bi trebalo da bude linija: Fortleza – Kejptaun – Mauricijus – Singapur – Šantsou – Vladivustok. Na taj način SAD ne bi mogao da presreće i dekodira komunikacijske signale brazilskih korisnika.
S druge strane, isplativost takvog projekta ipak je pod znakom pitanja, jer Snoudenovi materijali pokazuju da i korišćenje usluga glavnih provajdera (Gugl, Majkrosoft...) znači izloženost, jer te kompanije šalju podatke američkim službama.