Poslednji dani Evrope (3): Kuda idu milijarde EU?
Dok nezaposlenost u zemljama zone evra neprekidno raste (početkom godine je iznosila 12 procenata), šefovi vlada i ministri finansija EU ne mogu da se slože oko budžeta za period od 2014. do 2020. godine, jer postoje brojni pojedinačni interesi koji moraju da budu zadovoljeni.
Pri tom je evropska mašina za uzimanje i davanje para u punom zamahu: 373 milijarde odlaze za poljoprivredu, 325 milijardi za zaštitu životne sredine i integraciju transevropskih saobraćajnih mreža, 126 milijardi za oživljavanje konkurencije i privrednog rasta, a 62 milijarde za troškove sopstvene režije, navodi u svojoj knjizi "Poslednji dani Evrope" nemački publicista poljskog porekla Henrik M. Broder.
Pročitajte još: |
- Ne tvrdim da je sav taj novac protraćen bez smisla. Ima sigurno dobrih investicija za budućnost, kao, primera radi, to što se u okviru programa Erazmo mladim ljudima omogućava studiranje u inostranstvu. Pa ipak, postoje brojni suprotni primeri - tvrdi Broder i to potkrepljuje podatkom da je samo u 2011. godini, prema podacima Evropskog revizorskog suda, najmanje pet milijardi utrošeno u pogrešne svrhe.
U Španiji i Italiji su, primera radi, poljoprivrednici dobili premije za njive koje su proglašene "trajnim pašnjacima". Dodatnom kontrolom je utvrđeno da se radi o šumskim parcelama.
Iz socijalnih fondova je novac otišao za usavršavanja čiji se fiktivni učesnici bave sasvim drugim poslovima. Autor navodi i čestu praksu konsultantskih firmi koje ispostavljaju ogromne račune za svoje usluge, a univerziteti pribegavaju istom metodu u projektima koje finansira EU.
- Iako se ne može generalno govoriti o prevarama, već pre o "zaobilaženju propisa", ta mala i suptilna razlika između kažnjivog ponašanja i maksimalizovanja dobitka, stvara situaciju iz poslovice da "okolnosti čine lopove" - napominje autor.
- Sistem navodi na zloupotrebe. Brisel je daleko i pre nego što stignu kontrolori, već je izgrađena luka na Siciliji, koja je neupotrebljiva, jer joj nedostaje povezanost sa zaleđem - piše Broder.