Britanski Parlament "zgazio" Kamerona
Britanski premijer Dejvid Kameron pretrpeo je veliki udarac kada je Parlament odbacio vladin predlog o mogućoj vojnoj intervenciji protiv Sirije, uz pomoć glasova poslanika iz njegove Konzervativne stranke, piše list "Gardijan".
Predlog je odbijen sa 285 glasova "protiv" i 272 "za", a u trenutku kada je predsednik skupštine čitao rezultate, jedan poslanik uzviknuo je da Kameron treba da podnese ostavku. Protiv predloga je glasalo 30 konzervativaca.
Britanija se povlači?Britanski ministar finansija Džordž Ozborn rekao je da će poraz vlade na glasanju u Parlamentu o vojnoj akciji u Siriji izazvati debatu o tome da li Britanija još želi da igra važnu ulogu u svetu. "Doći će do debate o našoj ulozi u svetu i da li Britanija želi da i dalje bude važan deo međunarodnog sistema", rekao je Ozborn za Bi-Bi-Si. Na pitanje da li će poraz u Parlamentu za premijera Dejvida Kamerona naneti štetu savezništvu Britanije sa SAD, on je rekao da su odnosi sa Vašingtonom veoma stari, duboki i odvijaju se na mnogo nivoa. |
Menzis Kembel, bivši lider Liberalno-demokratske partije, ukazao je na značaj glasanja i rekao da se ne seća da je vlada ikada izgubila glasanje u vezi sa tako važnim pitanjem iz oblasti spoljne politike.
Dauning strit je jasno stavio do znanja da će se usprotiviti svakom pokušaju da se posle ovakvog ishoda u Parlamentu pokrene procedura za glasanje o poverenju vladi, piše "Gardijan".
U tekstu se navodi da unutar vlade postoji nezadovoljstvo zbog toga što je Kameron toliko pogrešio u proceni raspoloženja među poslanicima u Parlamentu.
Kameron je uoči glasanja predstavio dokument u kojem britanska obaveštajna komisija navodi da je "vrlo verovatno" da su Asadove snage upotrebile hemijsko oružje, kao i pravno tumačenje prema kojem postoji osnova za vojnu akciju i bez odobrenja Saveta bezbednosti UN. Filip Sends, stručnjak za međunarodno pravo, izjavio je da u dokumentu nije predstavljena "zdrava i uverljiva pravna argumentacija" u korist vojne akcije.