Porodično nasilje: Kažnjavanje pre ubistva
Američka država Masačusets ustanovila je poseban program za subijanje nasilja u porodici koji omogućava kažnjavanje najtežih nasilnika u ranoj fazi kako bi se spasio život žrtve. Konkretno, formiran je tim stručnjaka koji se bave procenom opasnosti u kojoj se nalaze žrtve porodičnog nasilja, posle čega se u visoko rizičnim slučajevima primenjuju kaznene mere protiv nasilnika – ne čekajući da dođe do najgoreg ishoda, to jest ubistva žrtve.
U slučaju da postupci nasilnika postanu teži, protiv njega se primenjuju sve veće kaznene mere. Na primer, ako nasilnik vreme za viđanje deteta koristi kako bi napao detetovu majku, biće mu uskraćeno pravo posete.
Nasilnik može odlukom suda biti primoran da nosi i GPS uređaj koji nadležnim službama omogućuje njegovo praćenje. U slučaju da ne poštuju odluke suda, nasilnici mogu biti zatvoreni ili smešteni u psihijatrijsku bolnicu.
Kako navodi američki portal Slejt, program pokrenut u Masačusestu ima za cilj da se pravovremenim reagovanjem protiv nasilnika spreči dolazak u fazu kada je ugrožen i sam život žrtve, jer se procenjuje da ubistvima prethodi višegodišnje maltretiranje.
Portal navodi da je cilj tog programa za suzbijanje porodičnog nasilja da se nasilnik suoči s posledicama svog ponašanja. To je, kako prenosi Slejt, ne samo opravdano s moralnog gledišta nego i daleko efikasnije za sprečavanje porodičnog nasilja.
Pokretač programa za suzbijanje porodičnog nasilja u Masačusetsu Keli Dun kaže da je najnoviji izveštaj pokazao da su, od 106 visoko rizičnih dokumentovanih slučajeva za koje je postojala opasnost da se završe ubistvom, žrtve samo u osam od njih morale da odu u sigurnu kuću, dok je ranije taj broj bio daleko veći.