Zašto su nemačke šume pune svastika?
U nemačkim šumama već godinama se iz vazduha mogu primetiti formacije drveća u obliku svastika, zloglasnog nacističkog simbola, a misterija njihova nastanka ostaje i danas nerešena.
Da li je reč "hortikulturnoj mržnji", kako je to definisao nedeljnik "Špigl", ili se drveće specifične boje izraslo u najpoznatiji nacistički simbol, može smatrati prirodnom pojavom? Naime, nemački, ali i neki svetski mediji, već godinama se bave misterijmom kukastog krsta u nemačkim šumama, koje se mogu videti samo iz vazduha.
Reč je o bizarnom fenomenu koji je prvi put primećen 1992. godine, kada je radnik istočnonemačke firme koja se bavi pejzažnom arhitekturom, primetio 140 stabala tise usred zimzelene šume borova. Bila je jesen i tise su postale smeđe, formirajući iz vazduha jasno vidljivu svastiku unutar šumskog zelenila!
Uskoro su šumari locirali sporne tise i merenjima zaključili da je drveće posađeno tridesetih godina prošlog veka, verovatno pošto je Adolf Hitler već došao na vlast.
Kukasti krts od tisa tako je preživeo i sovjetsku okupaciju, pa i vreme Istočmne Nemačke, a da niko nije primetio što se događa u jesen, kada lišće tise prvo postaje žuto, a onda smeđe.
O tome su se, naravno, raspisali svetski mediji, poput francuskog "Figaroa" i američkog "Njujork tajmsa", pa ne čudi što se tadašnji nemački predsednik Roman Hercog angažovao da se sporno drveće, posađeno u obliku kukastog krsta, ukloni.
Predsednik je izvršio pritisak na nadležno ministarstvo i šumarski inženjeri su se 1995. zaputili na tajnu misiju u šume Kucerovera i posekli 40 tisa. Smatralo se da je priča sa šumskom svastikom gotova, ali je Rojters 2000. objavio fotografiju šume kod grada Zernikova, koja je jasno prikazivala opet istu stvar – svastiku od listopadnog drveća.
Ministarstvo poljoprivrede savezne pokrajine Brandenburg odlučilo se na drastične mere najavivši da će poseći celu šumu, ali su im na kraju više instance odobrile rušenje 50 stabala. Naravno, opet su šumske svastike u Nemačkoj postale svetska vest, a ovog puta se time najviše bavio "Čikago tribjun".
Teorije o tome ko je i po čijoj naredbi posadio formacije kukastih krsteva u nemačkim šumama i danas se množe: neki tvrde da je to bila odluka nacističkog Ministarstva rada, drugi da su to učinili pripadnici Hitlerjugenda, treći da je to bila kazna za stanovnike tog područja, koji su uhvaćeni kako slušaju BBC-jev radio, pa su svoju lojalnost Hitlerovom režimu morali da dokažu ovom bizarnom akcijom pošumljavanja.
U svakom slučaju, ako se u jesen ikada nađete u avionu iznad šuma istočnog dela Nemačke, nemojte se iznenaditi ako ugledate znak svastike u moru zimzelenog zelenila ispod vas.