Bramerc ćuti o političkim pritiscima, razočaran presudama
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je danas da "nije primereno i ne pomaže" da se tužilaštvo uključi u raspravu o nedavnom pismu sudije Frederika Harhofa, koji je kritikovao predsednika suda Teodora Merona da je podlegao navodnim politički pritiscima.
Istovremeno, Bramerc je, u pisanoj izjavi, podvukao da je "razočaran oslobađajućim presudama" koje je Tribunal nedavno izrekao hrvatskom generalu Antu Gotovini, bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću i nekadašnjem šefu Službe državne bezbednosti Jovici Stanišiću, optuženim za zločine u Hrvatskoj i
BiH.
U nedavnom pismu prijateljima, koje je neki od njih dostavio danskoj štampi, sudija Harhof sugerisao je da je Meron, za račun SAD i Izraela, izvršio pritisak na sudije Tribunala da oslobode Gotovinu, Perišića i Stanišića. Pre nego što je postao američki državljanin, sudija Meron bio je ambasador Izraela pri UN.
Odgovarajući na zahteve za komentar Harhofovog pisma, Bramerc je izjavio da je, "kao i svi koji podržavaju međunarodno krivično pravosuđe, zabrinut zbog destruktivnih elemenata u raspravi koja je usledila nakon objave pisma", ali da "nije primereno i ne pomaže da se tužilaštvo uključi u tu raspravu".
"U isto vreme, razumem razočaranje koje posle niza nedavnih oslobađajućih presuda, koje su pomenute u pismu sudije Harhofa, osećaju mnogi, posebno zajednice preživelih. Tužilaštvo je takođe razočarano", naglasio je Bramerc.
Napominjući da oslobađajuće presude mogu biti "pravedan i prikladan rezultat svakog sudskog postupka", glavni tužilac je naznačio da se "one moraju zasnivati na jasnoj analizi dokaza i koherentom pravnom obrazloženju. One, takođe, moraju biti uverljivo objašnjene zajednicama na koje se odnose".
Kao pokazatelj odlučnosti tužilaštva da "tim zajednicama" donese "pravedne ishode koji ispravno odražavaju krivicu optuženih pred Tribunalom", Bramerc je najavio da će do petka podneti najavu žalbe na oslobađajuću presudu Jovici Stanišiću i Franku
Simatoviću Frenkiju.
"Smatramo da presuda većine u pretresnom veću sadrži više ozbiljnih grešaka koje su dovele do nepravednog ishoda, što treba ispraviti", istakao je Bramerc.
Glavni tužilac je, takođe, izrazio uverenje da "postoje uverljivi razlozi da se odstupi od pravnih principa artikulisanih u žalbenoj presudi u predmetu Perišić". Žalbeno veće je Perišića, prvostepeno osuđenog na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina u BiH, oslobodilo krivice, ocenjujući da pomoć koju je on pružao Vojsci RS nije bila pružena uz "direktno usmerenje" na činjenje zločina.
Bramerc u današnjoj izjavi ocenjuje da takav pristup "nema osnova u međunarodnom običajnom pravu, da je suprotan ranijoj praksi žalbenog veća, da mu nedostaje koherentnost pravne doktrine i da potkopava poštovanje međunarodnog humanitarnog prava". Sličnu ocenu u svom pismu izložio je sudija Harhof.
Osvrćući se na presudu Gotovini, glavni tužilac je napomenuo da razmatra da li su zadovoljeni uslovi za vanrednu reviziju te konačne presude. Ako jesu, najavio je da će u roku od godinu dana od presude, po pravilima, podneti zahtev za reviziju.
Dodao je i da će haško tužilaštvo pružiti svu moguću pomoć nacionalnim pravosuđima u bivšoj Jugoslaviji za krivični progon počinilaca zločina tokom i posle hrvatske operacije Oluja u avgustu 1995.