Lajčak odbio da proširenje EU čeka
Šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak odbio je predloge da Evropska unija napravi pauzu u proširenju dok se ne izvuče iz svojih ekonomskih problema, kao i stav da bi zemlje zapadnog Balkana ulaskom u Uniju postale drugorazredne članice.
"Unija je svoja strukturna pitanja već rešila prihvatanjem Lisabonskog sporazuma. Ekonomski problemi koje rešava danas nisu povezani sa proširenjem. Te dve stvari apsolutno ne mogu da se povezuju. Proširenje ima jasna pravila i ona moraju da se poštuju", kazao je danas Lajčak agenciji TASR.
Slovački ministar spoljnih poslova upozorio je da dalja integracija nikako ne usporava nastojanja EU da stabilizuje svoje unutrašnje odnose a podsetio je da nakon ulaska Hrvatske nijedna od zemalja još ne kuca zaista na vrata EU i da su pregovori sa Crnom Gorom tek na početku.
"Važno je da se zemlje zapadnog Balkana dobro pripreme za ulazak. I da se sve zemlje EU slože da su ispunile sve uslove i sprovele reforme. U tom slučaju nikome ne preti da će igrati nekakvu drugu ligu", rekao je Lajčak.
Stav Slovačke je prema Lajčakovim rečima jasan i to da umesto filozofiranja da li ova ili ona zemlje treba da uđe ili ne, recimo Turska, neophodno je dati im šansu da ispune postavljene uslove, zato što je to proces koji je definisala sama Unija i kontrola je u njenim rukama.
"Nakon Hrvatske koja će broj članica EU proširiti na 28 još je dugi niz zemalja kandidata ali njihova integracija će biti sporija zato što je Unija izvukla pouke iz prošlosti", kazao je potpredsednik Evropske Komisije Maroš Ševčovič agenciji TASR.
On je rekao da je prvi put EU testirala takav pristup upravo na Hrvatskoj koja je morala da pokaže daleko veću pripremljenost za EU nego zemlje koje su ušle u Uniju u velikom proširenju 2004. godine.
"U proširenju EU želi da izvuče pouku iz svega pogrešnog u prošlosti i zato je proces proširenja sada baziran na dva kredibiliteta. S jedne strane zemlja kandidat mora da pokaže da je spremna za ulazak u svim oblastima. A s druge strane EU da je spremna da primi novu članicu", rekao je Ševčovič.
Po njegovoj oceni taj zahtevan proces garantuje da će nove članice biti zaista pripremljene za punopravno članstvo u EU.