Evropa sprema šengensku rampu
Šengenske države će od kraja 2014. godine u hitnim slučajevima moći da zatvore svoje granice i na period do dve godine. Ovu reformu je jakom većinom glasova usvojio Evropski parlament u Strazburu, pišu nemački mediji.
Kontrole će se uspostaviti u slučaju navale izbeglica na granične prelaze. Do sada je samo u dva slučaja postojala ograničena sloboda kretanja u 26 država EU, i to prilikom masovnih događaja kao što su fudbalske utakmice ili konferencije, kao i u vanrednim situacijama, primera radi, posle terorističkih napada.
ProvereKomesar za unutrašnja pitanja Sesilija Malmstrom je naglasila da će se Komisija EU brinuti o tome da ne dođe do zloupotreba ove reforme. Moguće će biti nenajavljene provere, kako bi se sprečile ilegalne kontrole od vlada pojedinih zemalja - rekla je ona, i dodala da će Komisija EU zajedno sa ekspertima osigurati da se poštuju šengenska pravila. |
Tako su slobodi kretanja bez rampi i pasoških kontrola, koja je izvojevana pre 25 godina i u kojoj u međuvremenu uživa više od 400 miliona ljudi, ponovo postavljene granice.
Povod za reformu je "arapsko proleće" 2011. godine, kada je hiljade izbeglica iz severne Afrike nagrnulo u Italiju i dalje u Francusku. Pariz je tada zatvorio granice prema Italiji, zbog čega je došlo do svađe. Jedan od razloga su bili i problemi Grčke sa nedovoljno osiguranom granicom prema Turskoj, što je omogućilo veliki talas izbeglica iz Afrike i Azije.
Komisija EU nije uspela da provuče odredbu po kojoj ona ima poslednju reč u slučajevima ponovnog uvođenja graničnih kontrola.
Vlade država-članica su to odbile. Ukoliko neka država bude želela da spusti rampe po novim pravilima, biće joj za to potrebna preporuka ostalih članica.