Klinike neće primati pacijente dve godine
U pojedinim delovima Novog Južnog Velsa stanje u javnim bolnicama je toliko ozbiljno da ustanove odbijaju da prime nove pacijente pošto su liste čekanja već preduge. To znači da su pacijenti bez privatnog osiguranja prepušteni sami sebi i bez pomoći.
Predsednik Australijskog medicinskog udruženja, ogranka za NSW, Brajan Auler, kaže da su liste čekanje u javnim bolnicama sve duže i da neke od njih dižu ruke u uzaludnom nastojanju da izađu na kraj s tim pritiskom.
- Mnoge klinike došle su u situaciju zbog koje više neće primati pacijente, jer imaju liste čekanja popunjene za naredne dve godine - ističe Auler.
Najviše su opterećene klinike za operacije uha, nosa i grla, tretman protiv bolova, kao i neurohirurška odeljenja. Ministarka zdravlja Džilijen Skiner obećala je da će državni budžet NSNj povećati fondove namenjene finansiranju hirurških zahvata. Država se, takođe, pridružila nacionalnom projektu čiji je cilj preduzimanje mera da se eliminišu takozvane "skrivene liste čekanja".
Tako, samo na području Njukasla, do 10.000 pacijenata nalazi se na ovim listama, čekajući da im bude zakazan sastanak kod specijaliste. Dr Auler objašnjava da se problem pogoršava na sve strane i da bolnice zatvaraju odeljenja za vankliničku negu, samo da bi smanjile troškove poslovanja. Takođe je sve više doktora koji odlaze da se bave privatnom praksom.
U potrazi za lekarom
Predstavnik laburista Endrju Mekdonald, inače pedijatar, kaže da često ne može da nađe doktora u javnoj bolnici koji bi bio voljan da preuzme njegovog pacijenta kojem je potrebna ortopedska ili otorinolaringološka pomoć.
|
Kopredsednik izvršnog saveta medicinskog osoblja za zdravstvo na području Hantera - Nove Engleske, Nik Bogduk, kaže da je prošle godine na pregled čekalo sedam hiljada ljudi. Ta brojka je sada verovatno stigla do 10.000.
- Te pacijente niko nije pregledao. Oni čak ne znaju da li im je potrebna operacija odnosno da li će biti stavljeni na listu čekanja za operaciju. Bolnice više nemaju ni para da plate doktore koji bi radili u javnom sistemu, a i da imaju nema mesta za njih da obavljaju više operacija - naglašava Bogduk.
Ministarka Skiner osporava tvrdnje da pacijenti treba da čekaju dve godine na operaciju oka i kaže da je prosečno vreme 222 dana.
- Pritisak na javne bolnice je povećan zbog federalnih odluka koje su oterale pacijente od privatnog zdravstvenog osiguranja - kaže Skinerova.