Novi nuklearni incident u Japanu
Japanska agencija za nuklearnu energiju saopštila je da je 30 naučnika i inženjera u eksperimentalnom postrojenju "Džej Park", u prefekturi Ibaraki, nedaleko od prestonice Tokija, ozračeno pri vršenju eksperimenta iz oblasti fizike elementarnih čestica.
Eksperiment je imao za cilja produkciju i proučavanje subatomskih čestica ispaljivanjem protonskog snopa na zlato. Do curenja radijacije je došlo kada je, zbog kvara na magnetu koji ubrzava protone, snop ovih elementarnih čestica u akceleratoru bio ispaljen snagom 400 puta većom od željene, usled čega je došlo do pregrejavanja i topljenja zlata, i oslobađanja gasova sa nepredviđeno velikom količinom radijacije. Zbog rasta pritiska i radijacije u akceleratoru, ti gasovi su ispušteni napolje kroz ventilacioni sistem.
Najstariji nuklearni kompleks u Japanu
|
Do sada je pregledano 49 od ukupno 55 istraživača i inženjera koji su boravili u tom postrojenju u mestu Tokai, 120 kilometara severoistočno od Tokija. Utvrđeno je da 30 osoba udahnulo radioaktivne čestice, primivši dozu od 0,1 do 1,7 milisiverta.
Radijacija u prirodi se obično kreće oko 0,1 mikro silverta na sat, dok jedan snimak pluća rendgen aparatom obično znači izloženost zračenju od oko 50 mikro siverta (0,05 milisiverta).
Japanska javnost šokirana je ovim incidentom budući da, po rečima stručnjaka, ovo eksperimentalno postrojenje nije bilo konstruisano tako da pruži zaštitu od eventualnog kvara na opremi. Takođe, ventilacioni sistem nije imao filter koji bi sprečio ili umanjio ispuštanje radioaktivnih čestica u vazduh.
Eksperti i mediji optužuju rukovodstvo eksperimentalne ustanove da je olako donelo odluku o ispuštanju radijacije u vazduh, bez prethodnog merenja njenog nivoa unutar postrojenja.