Maneken Pis u jelečetu i opancima
Povodom Dana državnosti Srbije, znamenje Brisela, Maneken Pis, statua deteta koje mokri u fontanu, danas je obučeno u srpsku narodnu nošnju, a predstavnici "Reda Maneken pisa" su istim povodom pored statue prisutne diplomate, Srbe koji žive u Briselu i turiste služili srpskom šljivovicom i kiflama s kimom.
U prigodnom govoru na svečanosti oblačenja Manekena Pisa u srpske opanke, jelek i šajkaču, ambasadorka Srbije u Belgiji Vesna Arsic je istakla da je to dokaz prijateljstva dve zemlje. Ona je zahvalila gradskoj sekretarki za kulturu Karin Lalije i zvaničnicima Brisela što su već treću godinu s velikim zadovoljstvom prihvatili da se znamenje begijske prestonice obuče u šumadijsku nošnju.
Ambasadorka Arsić je podsetila da Srbija svoj državni praznik proslavlja obeležavajući usvajanje prvog modernog srpskog ustava (1835), koji je jednim delom sačinjen po uzoru na belgijski ustav, usvojen par godina ranije po utemeljenju Kraljevine Belgije.
Građani Brisela su kip Manekena pisa, na holandskom jeziku "dečkića koji piški", postavili iznad fontane u središtu grada u znak zahvalnosti što je, prema legendi, mališan piškeći ugasio fitilj bombe koju su za vreme opsade belgijske prestonice neprijateljski vojnici postavili pod gradske zidine, i time sprečio da grad padne u ruke osvajača.
Šumadijsku nošnju za Manekena pisa je izradila "Zanatska radionica Kiri" iz Srbije i ona se od 2011. godine nalazi u Kraljevskom muzeju na glavnom briselskom trgu, zajedno sa još oko 900 kostima i nošnji koje su znamenju Brisela poklonili razni državnici i ugledni posetioci iz celog sveta.