Pao krov iznad reaktora Černobilja
Najpoznatija ukrajinska nuklearna elektrana Černobilj, koja je zatvorena 1986. zbog katastrofe koju je izazvala, ostala je bez dela krova iznad sarkofaga sa reaktorom. Uzrok urušavanja krova je težina snega. Nivo radijacije je normalan i niko nije povređen.
"Srušilo se nekoliko komada betona, ali to ne utiče na radijaciju. Niko nije povređen", izjavio je prvi zamenik državne agencije za obezbeđivanje Černobilja Dmitrij Bobro.
On je dodao da ekipe sada čiste šut i uklanjaju sneg, prenela je agencija RIA Novosti.
U četvrtom reaktoru centrale u Černobilju, u noći između 25. i 26. aprila 1986. godine, došlo je do eksplozije koja je prouzrokovala radijaciju u zoni od 160.000 kilometara kvadratnih na severu Ukrajine, zapadu Rusije i jugoistoku Belorusije.
Nad oštećenim reaktorom sagrađen je sarkofag, a između njega i zgrada koje su ostale u daljoj upotrebi sagrađena je betonska barijera debljine oko 200 metara.
Ukrajina je 26. aprila 2012. godine počela izgradnju novog betonskog sarkofaga koji će pokriti četvrti reaktor nuklearne elektrane.
Sećanje na nuklearnu katastrofuU Černobilju se 1986. dogodila katastrofalna nesreća. Nuklearna elektrana se sastojala od 4 reaktora tipa RBMK-1000, svaki reaktor je proizvodio 1 gigavat električne energije, a sva četiri reaktora su zajedno proizvodili oko 10% ukupne električne energije trošene u Ukrajini. Prva eksplozija na četvrtom reaktoru je prouzrokovala dalje eksplozije koje su praćene oslobađanjem velike količine radioaktivnog otpada u atmosferu. Izgradnja reaktora broj 1 je počela 1970. godine. Počeo je sa radom 1977. godine, a zatim su sledili i reaktor broj 2 (1978), broj 3 (1981) i broj 4 (1983). Još dva bloka, reaktor broj 5 i 6, su bili pod izgradnjom u vreme nesreće. |