Farmaceuti Zapadne Nemačke koriste građane Istočne Nemačke kao zamorčiće
Farmaceutske firme nekadašnje Zapadne Nemačke su svoje nove lekove testirale na pacijentima iz bivše Istočne Nemačke. Teško bolesni ljudi nisu znali da služe kao zamorčići. Istočnonemačka država koja se raspadala, na taj način je pokušavala da zakrpi svoj budžet. Žrtve tih eksperimenata davno su zaboravljene, a testirani lekovi su i danas na tržištu.
Hubert Bruhmiler već pune 24 godine čuva ove kapsule. Godine 1989. dobio ih je od lekara u Magdeburgu u bivšoj Istočnoj Nemačkoj, gde je lečen zbog problema sa srcem.
Rečeno mu je da je otkriven novi lek za njegovu bolest, ali on nije znao da upotreba tog leka još nije dozvoljena i da je trebalo da posluži kao pokusni kunić za njegovo testiranje.
- To tada nismo znali. Za vreme terapije, ni bolnica ni lekari nam o tome ništa nisu govorili. Ja sam verovao da sam dobio adekvatan lek za srce, koji je trebalo da uzimam pod lekarskim nadzorom - kaže Bruhmiler.
Farmaceutske firme iz Istočne Nemačke su svoje lekove testirale na pacijentima u Istočnoj Nemačkoj bez znanja pacijenata. To je bila "normalna praksa" mnogih velikih firmi tokom 1980-ih.
- Očigledno je da osobe za testiranje nisu tražene u zapadnoj, već u Istočnoj Nemačkoj. Znalo se da tamo nema važne prepreke zvane nepristajanje pacijnata na test - kaže Arnold Vac, poslanik Bundestaga iz Demohrišćanske stranke.
Od toga je profitirala i Istočna Nemačka. Testiranje pacijenata nazivano je "nematerijalni izvoz", a država je na tome zaradila na desetine miliona maraka. O tome nije smelo da se priča.