Savet EU: Nismo tražili od Srbije stolicu za Kosovo u UN
Savet ministara Evropske unije u decembru je jednoglasno utvrdio da je "sređivanje odnosa s Kosovom" uslov da Srbiju dobije datum pregovora o članstvu i nije traženo da se u dijalogu Beograd-Priština razmotri i pristanak Srbije da Kosovo dobije "stolicu u UN", rekli su danas agenciji Beta izvori EU u Briselu.
Ovi izvori su to rekli na molbu da se osvrnu na izjavu nemačkog ambasadora u Beogradu da članstvo Kosova u UN treba da bude tema dijaloga Beograd-Priština i da bi to mogao biti i uslov da Srbija dobije datum početka pristupnih pregovora s EU.
Pročitajte još - Drecun: Nemački ambasador namerno provocirao |
Kako je naglašeno u Briselu, pet članica EU ne priznaju nezavisnost Kosova i od Srbije se ne može tražiti da pristankom na "stolicu u UN" prizna jednostrano proglašenu nezavisnost u Prištini, a "trajno i opipljivo sređivanje odnosa" se može suštinski postići i bez priznavanja države Kosovo.
Portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič izjavila je za agenciju Beta da "program za dijalog Beograd-Priština stoji u zakljucima Saveta EU iz decembra 2012" i da se "u tom kontekstu vode i pregovori".
"Te zaključke je usvojilo svih 27 zemalja članica zajedno i u njima su utvrđeni sledeći koraci oko datuma za početak pregovora", Srbije i EU o članstvu, dodala je portparolka Ketrin Ešton.
Na pitanje da li će na zasedanju Evropskog saveta, vođa EU, prilikom konačne odluke o datumu pregovora "iskočiti" novi uslovi za Srbiju, nemački ambasador Hajnc Vilhelm rekao je za Večernje novosti da je važno da Srbija pored povlačenja iz paralelnih institucija prestane da blokira Kosovo da postane član niza evropskih i međunarodnih institucija.
U zaključcima zasedanja Saveta ministara inostranih poslova prošlog decembra, koje je potvrdio i Evropski savet, navodi se da je "vidljivo i trajno poboljšanje odnosa Srbije i Kosova nužno da bi obe strane nastavile sopstveni put ka EU, s tim da se izbegne da jedna strana koči drugu u takvim nastojanjima".
Takođe se traži da Srbija "nepovratno krene ka uređenju struktura na severnom Kosovu koje će uz uvid i predusretljivo podmiriti potrebe lokalnog življa u pogledu bezbednosti i pravosuđa, tako da se zajamči funkcionalnost jedinstvenog institucionalnog i administrativnog okvira unutar Kosova".
Kad je reč o nužnim uslovima za pokretanje pregovora sa Srbijom, u zaključcima se ističe i da je "nužno puno poštovanje načela regionalne saradnje u kojoj će svi biti zastupljeni", dakle i Kosovo, da se sprovode postignuti dogovori Beograda i Prištine, poštuju odredbe Sporazuma o energetskoj zajednici, nastavi dobra saradnja s
Euleksom.