NATO ubija širom planete: Kraj zakona ćutanja
"Kvira" na jugoistoku Sardinije najveći je poligon NATO-a u Evropi. Od 1956. godine služi kako za vežbe vojnih snaga Alijanse tako i za testiranje i uništavanje oružja uključujući i rakete sa torijumom i projektile sa osiromašenim uranijumom. Žitelji okolnih sela decenijama umiru u tišini. Oboljevaju od istih bolesti od kojih i italijanski veterani sa Balkana - kancera limfnih žlezda, leukemije, kancera mozga, a prečesto im se rađa potomstvo sa urođenim teškim deformitetima. Lokalni javni tužilac Domeniko Fiordalizi prvi je javni tužilac koji se usudio da otvori istragu protiv jednog poligona NATO-a, a ovih dana sudu je predstavio optužnicu protiv 20 lica među kojima i deset generala i visokih oficira. Reporter "Vesti" bio je na licu mesta.
NATO je iz Brisela ovih dana uputio pismo okružnom sudu u Lanuzeiju, na jugoistoku Sardinije. Kratko i jasno: Alijansa se poziva na imunitet i najavljuje da neće dozvoliti javnom tužiocu Domeniku Fiordaliziju da u procesu protiv 20 optuženih koristi arhive agencije NAMSA. Tužilac neće moći da ih koristi da bi dokazao ono što su svi znali, ali su - ćutali: da je država decenijama prikrivala ekološku katastrofu i radioaktivno zagađenje koji su za mnoge bila smrtonosni.
Malo je međutim verovatno da će, posle svega što je tužilac otkrio i objavio, NATO moći da vrati zakon ćutanja koji je decenijama vladao. "Na poligonu više neće moći da se spaljuje oružje ili uništavaju rakete kako je to bilo ranije. To je zasluga Fiordalizija", kaže Paolo Karta, novinar "Unione sarda", koji je početkom 2011. godine prvi objavio veterinarski "izveštaj-bombu" o nakaznim ovcama i bolesnim pastirima.
U modernom zdanju redakcije na periferiji Kaljarija, Paolo mi objašnjava pojedinosti iz Fiordalizijeve istrage koju je lane detaljno pratio.
- Najteži momenat za mene je bio kada su prošle godine u maju pastiri, zbog odluke tužioca, bili primorani da napuste zemljište na kome napasaju stada već 60 godina. Mnogi nisu verovali da je teren zagađen i okrenuli su se protiv tužilaštva i protiv medija i novinara koji su izveštavali o zagađenju na Kviri - kaže Paolo.
Šezdeset i šest poljoprovredno-stočarskih udruženja i skoro 9.000 grla stoke ostali su bez torova i bez pašnjaka. Seljaci su demonstrirali protiv tužilaštva tvrdeći da tužilac "laže". Paolo objašnjava da se sada stanje primirilo jer je italijanska vlada obećala da će im platiti nadokande kao i troškove dekontminacije(čišćenja) poligona i okoline.
- A baš to je zasluga Fiordalizija jer pre njegove istrage država nije ni govorila o zagađenju, a kamoli o čišćenju i nadoknadama - kaže Paolo.
Na prvi pogled iznenađuje da su se u ovom zapletu na Sardiniji upravo žrtve zagađenja okrenule protiv tužioca. Objašnjenje je u činjenici da je Sardinija siromašna i seljaci koji su ostali bez pašnjaka su krajnje zabrinuti. Pitaju ko će da kupi njihov med, sir i voće ako tužilac nastavi da priča o zagađenju i radioaktivnosti. Ova seljačka muka dobro je došla NATO-u, industriji oružja, državnim funkcionerima, nekim predsednicima opština i ostalim zagovornicima zakona ćutanja.
Tužilac iz Lanuzeija, međutim, ne liči na nekoga ko bi ućutao zbog pretnji ili pritisaka. Do sada prošao razne bitke, pa i onu protiv mafijaške organizacije ndrangeta. Ovaj pedesetogodišnjak, poreklom iz Kalabrije, neuobičajeno visok za podneblje južne Italije, ići će do kraja - ma šta to značilo - jer ćutanje smatra zločinom.
Kažnjeni jer su progovoriliAntonio Pili, lekar i bivši predsednik opštine Vilapucu, prvi je 2001. godine javno upozorio na povećan broj obolelih od leukemije i na kraju "dobio" sudski proces i bio osuđen na osam meseci uslovno. |