Dvoglava jagnjad i mrtvi pastiri
"Kvira" na jugoistoku Sardinije najveći je poligon NATO-a u Evropi. Od 1956. godine služi kako za vežbe vojnih snaga Alijanse tako i za testiranje i uništavanje oružja uključujući i rakete sa torijumom i projektile sa osiromašenim uranijumom. Žitelji okolnih sela decenijama umiru u tišini. Oboljevaju od istih bolesti od kojih i italijanski veterani sa Balkana - kancera limfnih žlezda, leukemije, kancera mozga, a prečesto im se rađa potomstvo sa urođenim teškim deformitetima. Lokalni javni tužilac Domeniko Fiordalizi prvi je javni tužilac koji se usudio da otvori istragu protiv jednog poligona NATO-a, a ovih dana sudu je predstavio optužnicu protiv 20 lica među kojima i deset generala i visokih oficira. Reporter "Vesti" bio je na licu mesta.
Početkom januara 2011. godine Sardinijom je kao bomba odjeknula vest o senzacionalnom izveštaju dvojice veterinara u kome se navodi da u zoni uz vojni poligon Kvira na jugoistoku ostrva postoji veliki broj ovaca i jagnjadi rođenih sa strahvitim deformitetima tela i glave, sa ušima umesto očiju, bez očiju ili sa jednim okom nasred glave, bez usta, sa više ili sa manje od četiri noge. Veterinari dr Đorđo Melis i dr Sandro Lorai uočili su da su stada bolesna tamo gde su od kancera bolesni i pastiri i članovi njihovih porodica.
Pročitajte još: |
Izveštaj veterinara trebalo je da ostane tajna Ministarstva odbrane, ali ih je do njega došao Paolo Karta, novinar "Unione sarda", dnevnika iz Kaljarija. Odmah po objavljivanju na prvoj stranici lista, okružni tužilac iz Lanuzeia Domeniko Fiordijalizi otvorio je istragu o Kviri, najvećem poligonu NATO-a u Evropi, osnovanom pre šest decenija. Istraga je došla do dokaza da je italijansko Ministarstvo odbrane 2008. godine organizovalo projekat istraživanja o ekološkom stanju na poligonu Kvira zasnovan na lažnim naučnim analizama kako bi se prikrila ekološka i zdravstvena katastrofa.
Marijela Kao, predsednica Komiteta građana Izbacimo baze, prva je reagovala na izveštaj Ministarstva odbrane 2008. godine tvrdeći da je reč o "umirujućoj piluli" za javnost.
- Država štiti industriju oružja umesto zdravlje građana. U celoj priči ključna je zarada - kaže Kao i objašnjava da država iznajmljuje poligon zarađujući 50.000 evra na sat.
Obmane i laži firme SgsDr Đilberto Nobile i dr Gabrijela Fašani, dvoje hemičara Sgs-a, svetskog lidera za kontrolu kvaliteta, optuženi su da su falsifikovali nalaze o poligonu Kvira, menjajući datume, nameštajući rezultate i čak analizirajući uzorke koje su prethodno oprani. Dr Fašani je optužena i za obmanu jer je u junu 2009. godine u selu Perdazdefogu uveravala meštane da torijum u raketama milan nije opasan za zdravlje. |
Sa tri klijenta dnevno u proseku, država zaradi oko 1.200.000 evra dnevno. Sve do 2006. godine klijenti poligona nisu morali da preciziraju kakvo oružje isprobavaju, niti je bilo išta u vezi s tim proveravano.
Marijelu ne čudi da je italijansko Ministarstvo odbrane 2008. godine angažovalo upravo NAMS-u, koja je agencija NATO-a, da upravlja projektom istraživanja o stanja na poligonu Kvira. Tako su Ministarstvo odbrane i NATO zapravo sami sebe kontrolisali.
Najvažniji posao hemijskih analiza na "tenderu" Ministarstva odbrane dobila je tada firma Sgs, sa sedištem u Ženevi, poznata i u Srbiji kao svetski lider za sertifikaciju kvaliteta. Sgs je preko lanca vlasničkih veza povezan sa proizvođačima raketa i oružja. Tužilac Domeniko Fiordalizi sklopio je slagalicu kada je utvrdio da italijanski Fijat drži 15 odsto vlasništva Sgs-a i da je u isto vreme u konzorcijumu sa proizvođačem oružja Finmekanika, koji kontroliše MBDA - proizvođača raketa milan sa radioaktivnim torijumom, godinama testiranim na Kviri.
Analize tužiočevih veštaka naknadno su pokazale da Sgs, kao i profesori Univerziteta u Sijeni nisu našli radioaktivni torijum u uzorcima zemljišta i biljaka iz Kvire jer ga nisu ni tražili.