Seks partijski neprijatelj: Drug imao 47 ljubavnica
Novi kineski vođa Si Đinping kao svoj glavni zadatak odabrao je borbu protiv korupcije, pa tako kineske državne medije, što je dosta neuobičajeno, proteklih meseci pune slučajevi korumpiranih partijskih funkcionera. Među njima se našao i jedan provincijski političar koji sa svojih 47 ljubavnica vređa ugled partije.
Kineski mediji u poslednje vreme bave se pomoćnikom gradonačelnika povezanim s lokalnim dilerima droge i 20-godišnjom ćerkom načelnika za stanogradnju koja poseduje 11 stanova. Na crnoj listi su i izvršna direktorka državne kompanije snimljena u društvu nekoliko žigola i gore pomenuti političar koji ima 47 ljubavnica. U ovo veselo društvance spada i načelnik izuzetno siromašnog kraja koji u svojoj garaži čuva deset skupocenih automobilai. Većinu priča otkrili su "uzbunjivači" i samostalni novinari, objavivši ih na Internetu, a informacije su zatim preneli i veliki (državni) mediji.
Zamenik gradonačelnika povezan s narkokrugovima dobio je otkaz, a u novembru je lokalni političar otpušten 72 sata pošto je istraživački novinar objavio pet godina star snimak njegovog seksa s mladom ljubavnicom.
"Korupcija je glavna pretnja legitimitetu Partije. Ona bi mogla dovesti do pada komunističke vlade", poručio je u jednom od svojih govora Si, pošto je izabran za novog vođu na partijskom Kongresu prošlog novembra. Novi kineski lider je upozorio da je bes zbog korupcije bio glavni pokretač društvenih nemira i zbacivanja vlada pojedinih država, aludirajući najverovatnije na vlade srušene tokom Arapskog proleća.
Kako bi "počistio" partijske krugove, Si je imenovao Vanga Kišana, 64-godišnjeg funkcionera za šefa novog antikorupcijskog tima. Da je borba protiv korupcije ozbiljna pokazuje i podatak da je Komunistička partija Kine samo u poslednjih pet godina kaznila 668.400 osoba zbog disciplinskih prekršaja, a oko 25.000 osumnjičeno je za kršenje kodeksa, barem prema podacima koje je objavio "Čajna dejsli.
Kako piše "Gardijan", iako se u poslednje vreme objavljuju brojni izveštaji o korupciji lokalnih zvaničnika, kineski cenzori su blokirali stranice "Njujork Tajmsa" i "Blumberga" pošto su na tim sajtovima objavljene priče o bogatstvu porodice Si Đinpinga i premijera na odlasku Vena Điabaoa. Zaposleni u odeljenju za propagandu u provinciji Gangdžu prošle nedelje su redigovali uvodnik jednog levičarskog lista ispunivši ga prokomunističkim sadržajem bez znanja redakcije. Vlasti su prošlog petka zatvorile jedan od glavnih reformatorskih časopisa zbog članka u kojem se pozivalo na promene. Međutim, i pored svega toga proteklih meseci je bilo dobrih vesti za borce protiv korupcije.