Nemci "izvoze" penzionere
Hiljade nemačkih penzionera odlazi u jeftinije staračke domove i centre za rehabilitaciju u istočnoj Evropi i Aziji zbog pada standarda i rasta troškova potrebnih za brigu o starima. Kritičari ovog "egzodusa“ smatraju da je to "nehumana deportacija“.
Nemačka se ubraja u društva koja najbrže stare, zbog čega sve više Nemaca boravi u staračkim domovima. Međutim, prema pisanju britanskog "Gardijana", zbog finansijske krize u evrozoni, mnogi više ne mogu sebi da priušte taj "luksuz", pa su prinuđeni da se presele u ustanove sličnog tipa u istočnoj Evropi i Aziji.
Razlog je očigledan: dok penzije stagniraju, prosečna cena boravka u domu kreće se od 2.900 do 3.400 evra mesečno.
S obzirom na to da životni standard Nemaca kontinuirano opada, u narednim godinama broj penzionera koje će Nemačka "izvoziti" drastično će se povećati. Demografi ovakvu situaciju opisuju kao "tempiranu bombu".
Hroničnu krizu sistema brige za stare u Nemačkoj - zbog manjka radne snage i rasta troškova - godinama su ublažavali radnici iz istočne Evrope koji su dolazili u Nemačku da bi negovali stare i nemoćne. Međutim, prebacivanje starih u istočnu Evropu smatra se novim očajničkim potezom, koji označava da sistem ne funkcioniše čak ni uz uvezenu jeftinu radnu snagu.
Socijalferband Dojčland, društveno-politička organizacija koja se bavi socijalnim pitanjima, ističe da činjenica da Nemci ne mogu da plate troškove boravka u staračkom domu u vlastitoj državi zahteva da se zazvoni na uzbunu i političku intervenciju države.
- Ne možemo da dozvolimo da ljudi koji su ceo život gradili Nemačku kako bi postala ovo što je danas, budu deportovani. To je nehumano - izjavio je Ulrike Mašer, predsednik Udruženja.
Istraživanje pokazuje da je 2011. godine 7.146 nemačkih penzionera živelo u staračkim domovima u Mađarskoj, više od 3.000 u Češkoj Republici i oko 600 u Slovačkoj. Nepoznat broj starih boravi u Španiji, Grčkoj i Ukrajini. Tajland i Filipini su najčešća destinacija u Aziji.
Mnogi penzioneri kažu da su sami odlučili da se presele zbog toga što starački dom, na primer u Mađarskoj, košta trećinu ili dve trećine cene domova u Nemačkoj, kao i zbog bolje usluge i nege. Međutim, mnogi zbog novca nisu imali izbora.
Kristel Binštajn, sa Univerziteta Viten/Herdeke, kaže da su domovi u Nemačkoj na "granici pucanja" zbog manjka osoblja.
- Često jedna bolničarka brine o 40 ili 60 starih i može da im posveti svega 63 minuta dnevno - tvrdi ona.