U Rusiji 13.600 biznismena u zatvoru
U ruskim zatvorima je 13.600 biznismena, od čega je više od 9.000 bilo optuženo za prevare, izjavio je Boris Titov, opunomoćenik za zaštitu prava preduzetnika. Službeni podatak o broju biznismena u zatvoru daleko je manji od onog koji iznose predstavnici "male opozicije" - njih oko 300.000.
- Čak ako se doda i 5.211 poslovnih ljudi koji su u pritvoru i čekaju na suđenje, broj preduzetnika iza brave je manji od onog koji navode lideri malih opozicionih partija - keže Titov.
Mihail Hodorkovski i Platon Lebedev, nekadašnji vlasnici naftne kompanije "Jukos", izaći će na slobodu 2014, dve godine ranije nego što je trebalo po prvobitnoj presudi. Moskovski sud je uvažio žalbu njihovih advokata, pa im je kazna smanjena, i oni će ukupno odležati u zatvoru po 11 godina.
Šteta skoro 200 miliona €Analiza Istražnog komiteta Rusije za 2012. pokazala je da se činovnici ne plaše kazni, pa je korupcija u organima vlasti bila čak 7,9 milijardi rubalja (blizu 200 miliona evra). Istražni organi su uspeli da vrate 1,3 milijarde rubalja. Konfiskovana je imovina vredna 1,2 milijarde. Ove godine Istražni komitet je uputio sudovima čak 16.603 krivična dela korupcije, u kojima su učestvovale osobe na različitim dužnostima - od članova republičkih i gradskih skupština, do sudova. |
Na poslednjoj godišnjoj konferenciji za novinare, predsedniku Vladimiru Putinu je postavljeno pitanje smatra li i dalje "da lopov treba da bude u zatvoru" ili je promenio mišljenje o Hodorkovskom i Lebedevu. Putin je ponovio da i dalje smatra da lopovi treba da budu u zatvorima, ali da se on kao šef države ne meša u rad pravosudnih organa.
- To nije bio politički proces. Hodorkovskom i Lebedevu je suđeno zbog varanja države - ponovio je Putin, dodavši da četiri godine nije bio predsednik Rusije, pa je sud ipak presudio da su Hodorkovski i Lebedev krivi.
Posle drugog sudskog procesa, Hodorkovski i Lebedev su dobili "repete", pa je zato trebalo da izađu iz zatvora tek 2016. Prvi put im je bilo suđeno zbog izbegavanja plaćanja poreza i drugih obaveza prema državi, a drugi put zbog mućkanja s naftom preko svojih ofšor kompanija.