Kremlj pravi svoju varijantu raketnog "kišobrana"
Kao odgovor na američku protivraketnu odbranu (PRO) koja će biti postavljena u Evropi, Rusija će zajedno sa bivšim sovjetskim republikama, članicama Zajednice nezavisnih država, napraviti svoju vazdušno-kosmičku odbranu, pišu beogradske Večernje novosti.
Na nedavno završenom samitu lidera bivših sovjetskih republika u glavnom gradu Turkmenije, Ašhabadu, potpisano je više dokumenata o vojnim pitanjima. Radi se i o zajedničkoj protivvazdušnoj odbrani (PVO), a predsednik koordinacionog komiteta za pitanja PRO izabran je Oleg Ostapenko, general-pukovnik i zamenik ministra odbrane Rusije.
Moskva je predložila da se sada zajednički radi na razvoju PRO. Jasno je da će “kičma” moderne zajedničke odbrane biti ruske jedinice vazdušno-kosmičke odbrane. To je razlog što je za predsednika koordinacionog komiteta za PRO postavljen general Ostapenko, donedavni komandant ruskih jedinica kosmičke odbrane. Već iduće godine ruska armija dobiće nove raketne komplekse S-400 "Trijumf" kao i komplekse "Pancir".
Novi radariVeć iduće godine Rusija namerava da montira nove moćne radarske stanice koje imaju zadatak da na vreme upozore na protivnički raketni napad. One će biti postavljane na glavnim pravcima odakle bi mogle da dolete američke rakete. |
Još 1995. godine rukovodstva Jermenije, Belorusije,Gruzije, Kazahstana, Kirgizije, Rusije, Tadžikistana, Turkmenije, Uzbekistana i Ukrajine dogovorili su se da imaju zajedničku odbranu neba. Kasnije je došlo do sporova, čak i ratova između nekih bivših sovjetskih republika. Zato sada u tom “timu” nema Gruzije koja pokušava da se učlani u NATO.
Pre desetak dana bivše sovjetske republike održale su zajedničku vežbu PVO. Objedinjeni sistem PVO Zajednice nezavisnih država ima svojih 20 vojnih avio-baza u kojima se nalazi toliko pukova, zatim 29 raketnih pukova, dva bataljona radioelektronske borbe i 22 radiotehnička pododeljenja. Najmanje dva puta godišnje izvode zajedničke vojne vežbe.
Zajednički cilj je da se udruženim snagama bolje zaštiti nebo na postsovjetskom prostranstvu. U nedavnom susretu sa vojnim atašeima akreditovanim u Moskvi načelnik Generalštaba Valerij Gerasimov je rekao da se planira da se ne samo unapredi već stvori moćni sistem PVO i PRO.
Rusi su svesni da će glavni finansijski teret morati da snose oni, jer druge bivše sovjetske republike nemaju zasad sistem PRO. Osim toga, njima nedostaju savremeni sistemi PVO. Belorusija bi trebalo da prva dobije četiri diviziona S-300PMU 1, koje je proizveo ruski koncern "Almaz-Antej". Da moraju da imaju bolju vazdušnu odbranu u Belorusiji su definitivno shvatili letos kad je nad Minskom bio “desant plišanih medveda” bačenih iz aviona koji je sa lakoćom preleteo belorusku severnu granicu.
Uskoro će biti potpisan dogovor Rusije i Kazahstana o zajedničkoj odbrani neba. U Moskvi nemaju iluzija da mogu brzo da zatvore nebo celokupnog postsovjetskog prostranstva, ali je već uspeh to što na teritoriji tih zemalja neće biti američkih raketa presretrača.