Mrtva trka za Belu kuću
Odbrojavanje je počelo - za tačno dva dana biće poznato ko će naredne četiri godine biti stanar Bele kuće - aktuelni predsednik, demokrata Barak Obama, ili njegov "izazivač", republikanac Mit Romni.
Neizvesnost ove tesne trke u kojoj, kako pokazuju ankete, dvojica kandidata bukvalno dišu jedan drugom za vrat, u foto-finišu izbora tanji živce demokratama i republikancima u Ohaju, državi za koju i u jednom i u drugom taboru tvrde da će odlučiti pobednika. Političko opredeljenje ovde se ne krije, naprotiv, gotovo svaka kuća u Ohaju okićena je amblemima partija ili slikama kandidata za koje stanari "navijaju".
Obama i Romni, i njihovi najbliži saradnici, za vikend su održali niz mitinga i skupova u gradovima i okruzima Ohaja, kako bi na svoju stranu prikupili što više neopredeljenih.
Nema izborne tišineZa razliku od izbora u Srbiji, u Americi ne postoji izborna tišina. Reklamiranje, mitinzi, pozivanje i nagovaranje glasača odvijaće se bukvalno sve dok se ne zatvori i poslednje biračko mesto. Jedino pravilo je da stranački aktivisti moraju da budu udaljeni minimum 30 metara od biračkog mesta. Sve ostalo je dozvoljeno. |
Tako je u subotu, varošica Lima, u kojoj živi oko 38.000 duša, "ugostila" karavan republikanaca koji se kandiduju za važne funkcije u Kongresu. Okupljanje, u kojem su se smenjivali muzika, zapaljivi govori i frenetični aplauzi, više je ličilo na dobro izrežirani šou-program nego na predizborni skup.
"Ovo je bukvalno pitanje života i smrti, opstanka Amerike! Ovo su najvažniji izbori u našim životima! Obama nije uradio ono što je obećao. Ako hoćemo nove poslove, bolji život, moramo da uvedemo Romnija u Belu kuću", poručivao je sa bine Džon Bejner, jedan od Romnijevih najbližih saradnika i kandidat za Predstavnički dom Kongresa.
Oko njega su bile brojne pristalice, ali i volonteri koji gotovo danonoćno rade na tzv. telepolitičkom marketingu, pozivajući telefonom građane Ohaja da izađu na izbore i glasaju za Romnija.
Pem Leping, republikanka, kaže za Večernje novosti da dnevno obavi skoro 3.000 poziva, a narednih dana taj broj će sigurno biti i veći:
"Najvažnije je da što više ljudi izađe na birališta jer će to osigurati Romnijevu pobedu.
Isto veruju i u štabu demokrata, čiji volonteri takođe već danima ne ispuštaju slušalice iz ruku. Njihova "meta" posebno su žene Ohaja, koje pokušavaju da mobilišu da u što većem broju izađu na izbore".
"Ne stoji uvreženo mišljenje da žene slede svoje muževe i porodicu i odluci za koga će glasati. Njima su, za razliku od muškaraca, važnije druge teme, poput zdravstvene zaštite i miroljubive spoljne politike, kako bi njihovi sinovi ostali kod kuće, a ne rizikovali život u kriznim područjima širom sveta. I tu Obama ima prednost", rekla je Vendi Smit, profesorke na univerzitetu Ohajo.