Sofija odbacuje kritike Brisela
Bugarska odbacila kritiku Evropske komisije da je nespremna da reformiše pravosuđe i bori se protiv korupcije. Ministar inostranih poslova, Nikolaj Mladenov kaže da kritika Brisela "zaista nije prikladna jer podstiče širenje glasina".
Ministar inostranih poslova, Nikolaj Mladenov izjavio je da kritika Brisela "zaista nije prikladna jer podstiče širenje glasina" i pozvao je Evropsku komisiju da "ne prekoračuje svoja ovlašćenja".
Bugarska, koja se pridružila Evropskoj uniji 2007, nalazi se pod nadzorom Brisela zbog stanja pravosudnog sistema, za koji se smatra da je spor, neefikasan i netransparentan. |
U intervjuu državnoj televiziji BNT, Mladenov je rekao da je uveren da je Bugarska u stanju da ispuni zahteve Evropske komisije za reformu i za veću transparentnost pravosudnog sistema.
Međutim, šef države, Rosen Plevnelijev, rekao je da je "ozbiljno zabrinut" zbog primedbi Brisela.
"Ovo je veoma ozbiljno upozorenje Evropske komisije" i "bugarske institucije ga moraju uzeti izuzetno ozbiljno", rekao je Plevnelijev.
Evropska komisija treba da krajem 2013. godine podnese izveštaj o napretku Bugarske u oblasti pravosuđa.
"Ali uvek imamo mogućnost da izveštaj podnesemo pre roka, ukoliko to situacija nalaže", upozorio je 31. oktobra portparol Evropske komisije Olivije Baji na konferenciji za štampu u Briselu.
"Komisija je u mnogim prilikama izjavila da sudije Ustavnog suda Bugarske moraju da ispunjavaju najviše standarde profesionalizma i integriteta", podsetio je Baji.
Brisel je zatražio od Skupštine Bugarske "da temeljno proveri navode o korupciji, trgovini uticijem i o sukobu interesa", a Komisija je konstatovala da te provere nema, rekao je on.
Te kritike Evropske komisije se odnose na postupak Skupštine Bugarske prilikom postavljanja dvoje sudija Ustavnog suda 31. oktobra: jedan je potpredsednik Skupštine, Anastas Anastasov i član vladajuće konzervativne partije (GERB), a drugi je potpredsednica Vrhovnog upravnog suda, Veneta Markovska.
Bugarski mediji su kritikovali poslanike što prilikom tih imenovanja nisu uvažili zahtev Evropske komisije da Skupština proveri navode o trgovini uticajem Markovske, o čemu se piše u novinama.
Mediji su doveli u pitanje kompetentnost Anastasa Anastasova zbog ograničenog iskustva u pravosuđu, kao predsednika suda u jednom malom gradu.