Grčka traži ime za Makedoniju
Makedonska vlada najavila je da će s pažnjom razmotriti novi predlog Grčke za poboljšanje odnosa Atine i Skoplja i rešenje međusobnog spora o nazivu Makedonije.
U pismu koje je grčki ministar spoljnih poslova Dimitris Avramopulos uputio makedonskom kolegi Nikoloi Popovskom, navodi se da Grčka ostaje na stavu da se rešenje treba tražiti u imenu Makedonije koje će biti korišćeno za sve upotrebe i namene.
Makedonska strana traži da se problem s imenom reši takozvanom "dvojnom formulom" - ustavno ime za međunarodnu upotrebu a ime s geografskom odrednicom za odnose s Grčkom.
Grčka traži "definitvnu odrednicu imena koja neće ostavljati prostor za sumnju u vezi s pravljenjem razlike između teritorije bivše Jugoslovenske Republike Makedonije i teritorija susednih zemalja, a posebno područja Makedonije u severnoj Grčkoj i da će se dogovoreno ime koristiti prema svima i u sve svrhe".
Zbog spora Grčka blokira komšije u evroatlantskim integracijamaMakedonija i Grčka više od dve decenije ne mogu da reše spor o imenu Makedonije. Grčka ne priznaje ustavno ime severnog suseda zbog istoimenog regiona koji se nalazi na severu Grčke. Pregovorima posreduju UN a do sada su propali svi pokušaju da se prihvati predlog koji bi zamenio odrednicu FYROM pod kojom je Makedonija primljena u UN 1993. Zbog spora Grčka blokira Makedoniju u procesu evroatlantskih integracija i vetom joj je na samitu u Bukureštu 2008. onemogućila ulazak u NATO, iako je ta bivša jugoslovenska republika ispunila uslove. |
Avramopulos je u pismu poslao predlog Memoranduma o razumevanju koji postavlja osnovne parametre za moguće prihvatljivo rešenje i koji treba da budu okvir za buduće pregovore.
"Saglasni smo da nastavimo i intenziviramo pregovore pod pokroviteljstvom Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija saglasno Rezoluciji 845 (1993) Saveta bezbednosti i u cilju postizanja dogovora", piše u Avramopulos koji traži i nemešanje u unutrašnje poslove druge strane, kao i uzdržavanje od akcija koje bi ugrozile dogovor.