"EU i NATO važni, ali ne po svaku cenu"
Nevladina organizacija "Makedonija2025", sastavljena od ekonomskih eksperata, podržaće svako sporazumno rešenje vezano za ime zemlje, ali ističe da rešavanje samo jednog pitanja neće omogućiti ekonomsko blagostanje makedonskom narodu.
"Smatramo da rešenje za potencijalnu promenu imena zemlje ohrabruju Evropska unija (EU) i druge strane vlade koje žele da zemlja napravi iskorak iz ove pat pozicije vezane za rešavanje imena, u kojoj se zemlja nalazi u poslednje tri decenije", navodi se u saopštenju ove neprofitne organizacije dostavljenom Tanjugu.
Naše čvrsto uverenje je, dodaje se u dopisu, da nijedna grupa, niti ličnost ne bi trebalo da govore drugim ljudima ko su ili šta su, i da svi ljudi, uključujući i Makedonce, treba da uživaju osnovno ljudsko pravo na samoopredeljenje.
Makedonija je, kako ističu, suverena zemlja, i zato podržavaju pristup sadašnje i prethodne Vlade da "bilo koje sporazumno rešenje, koje ne ugrožava nacionalni identitet i jezik, treba da bude u skladu sa Ustavom Republike Makedonije".
"Mi kao ekonomska organizacija, želimo da naglasimo da samo jedno postignuće ili rešenje samo jednog pitanja neće obezbediti ekonomsko blagostanje makedonskom narodu. Verujemo da ekonomski razvoj može da donese samo naporan rad, odlučnost, povećana trgovina i investicije, iskorenjivanje korupcije, častan i nezavisan pravosudni sistem, i pre svega jedinstvo među ljudima", piše u proglasu "Makedonije2025".
Navode, takođe, da veruju da je "težnja za pridruživanje EU i NATO veoma važna, ali, ne po svaku cenu".
"Vlada Makedonije je izabrana od naroda i za narod i treba da vodi računa i zastupa interese makedonskih građana. Bez obzira na to da li živimo u Republici Makedoniji ili u mnogim drugim zemljama širom sveta sa makedonskim stanovnistvom, uvek ćemo biti Makedonci", poručuju iz ove organizacije.
Organizacija "Makedonija2025" je na kraju pozvala Makedonce da se fokusiraju na stvaranje dobre ekonomske klime u kojoj će domaće i strane kompanije, kao i preduzetnici, biti motivisani da nastave da investiraju u toj zemlji, ističući da "na ovako visoko konkurentnoj globalnoj sceni, zemlje moraju da ponude dobru poslovnu klimu i političku stabilnost kako bi postigle ekonomski razvoj".