Rusija u STO posle 19 godina
Rusija je u sredu zvanično postala 156. članica Svetske trgovinske organizacije (STO) posle 19 godina teških pregovora.
Generalni direktor STO Paskal Lami istakao je u saopštenju da je put bio "dug" za Rusiju i da će njen ulazak "bez sumnje ojačati sistem multilateralne privrede".
Rusija će primenjivati carinske takse u proseku od 7,8 odsto i preuzela je posebne obaveze u 11 sektora usluga, navodi se u saopštenju.
Rusija, koja je bila poslednja velika sila van STO, u decembru prošle godine je dobila zeleno svetlo za ulazak od zemalja članica te međunarodne organizacije.
"Rusija je postala punopravna članica STO. To je savršen način da se stimuliše razvoj privrede i konkurentnosti", napisao je na Tviteru bivši ruski ministar finansija Aleksej Kudrin.
Evropska komisija pozdravila je u saopštenju ulazak Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju, ocenjujući da je to posebno važno za EU.
Medvedkov: Sporazum garantuje stabilnost spoljne trgovineGlavni pregovarač za ulazak Rusije Maksim Medvedkov je u izjavi za list Rasiskaja Gazeta rekao da će učlanjenje Rusije garantovati stabilnost spoljne trgovine, smanjenje carinskih i administrativnih barijera i pružiti mogućnost učestvovanja u izradi pravila za međunarodnu saradnju. |
Rusija je treći po veličini trgovinski partner Evropske unije a Unija je prvi trgovinski partner Rusije, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
"Današnji prijem u STO je značajan korak ka budućoj integraciji Rusije u svetsku privredu", napisao je evropski komesar za trgovinu Karel de Guht.
"To će olakšati investicije i trgovinu, doprineti ubrzanju modernizacije ruske privrede i pružiti brojne prilike za investiranje kako ruskim tako i evropskim firmama. Imam poverenje u to da će Rusija poštovati pravila i norme međunarodne trgovine na koje se
obavezala", dodao je De Guht.
Ukupan izvoz EU u Rusiju iznosio je 108,4 milijardi evra 2011. godine, a uvoz 199,5 milijardi evra, podsetila je Komisija.
Evropska unija u Rusiju najviše izvozi automobile (sedam milijardi evra 2011), zatim lekove (šest milijardi evra) i rezervne delove za automobile (3,5 milijardi evra). Iz Rusije EU uglavnom uvozi sirovine, pre svega naftu (130 milijardi evra) i gas (34 milijardi evra).