Rusija u kosmosu: Red neuspeha, red blamaže
Krivci zbog nedavnog pada dveju ruskih raketa uskoro će biti kažnjeni, najavio je premijer Dmitrij Medvedev, koji smatra da se mora utvrditi u čemu je problem: u mehaničkim kvarovima ili nemaru. Serija padova raketa koje je trebalo da podignu na određenu visinu komercijalne satelite nanela je veliku štetu ugledu Rusije u toj oblasti, smatra Medvedev.
Očekuje se smena Vladimira Nestorova, rukovodioca centra “Hruničeva“, gde se sklapaju rakete-nosači “proton“, a otkazi čekaju i neke druge rukovodioce. Potpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin, zadužen za vojno-industrijski kompleks, danas treba da održi sastanak sa rukovodstvom “Roskosmosa“ na kojem bi jedan broj rukovodioca trebalo da ponudi ostavke, jer će ionako biti smenjeni.
- Gubimo autoritet i milijarde rubalja i tako dalje ne može - ogorčen je Medvedev.
Rusija je izgubila dva sateliteta koji je trebalo da obezbeđuju vezu: ruski “ekspres-MD2“ i “telkom-3“, koga je na određenu visinu trebalo da digne raketa-nosač “proton-M“. Šteta napravljena zbog pada samo poslednja dva satelita je oko šest milijardi rubalja (1 evro-40 rubalja). Zbog nečijih propusta, u poslednje dve godine serija satelita se pretvorila u kosmičko smeće pa su tako “izgorele“ milijarde rubalja.
Serija neuspehaUzbuna u ruskoj vladi zbog stanja u kosmičkoj industriji nije slučajna.
Lansiranje "protona-M"... ili bar pokušaj lansiranja
Tri satelita “glonas-M“ izgubljena su 5. decembra 2010. godine. Zatim je 1. februara 2011. geodezijski vojni aparat “Geo-IK-2“ zalutao. Zbog problema sa blokom koji zovu “briz-M“ 18. avgusta 2011. izgubljen je satelit “ekspres-AM4“. Potom je 24. avgusta zbog kvara na trećem stepenu rakete pao “sojuz-U“ i na teritoriju Altaja se strovalio teretnjak “progres M-12M“. Zatim 9. novembra 2011. zbog kvara motora stanica “fobos-grunt“ nije došla do planirane putanje, a 23. decembra 2011, zbog kvara na motoru trećeg stepena rakete nosača, pao je satelit “meridijan“, koji je imao dvojaku namenu. |
Prve analize poslednja dva neuspeha govore da je zatajio deo rakete koji zovu “briz-M“, a čiji je zadatak da podigne rakete na određenu visinu, a upravo njega proizvode u korporaciji “Hruničeva“. Stručnjaci treba da utvrde da li je krivica u motoru rakete-nosača ili se radi o vođenju rakete, dakle ljudskom faktoru.
“Ekspres-MD2“ bio je predviđen za prenošenje informacija, a napravljen je u centru “Hruničeva“ u saradnji sa Italijanima. Što se tiče “telkoma-3“ on je bio napravljen u kompaniji “Informacioni satelitski sistemi-Rešetnjejeva“. Osim Rusa, taj satelit za emitovanje TV programa u Indokini pravili su i zapadni specijalisti, a investitor je bila kompanija iz Indonezije.
Serija neuspešnih lansiranja raketa-nosača satelita počela je 2011. godine, a jedan broj raketa koji su pali zbog neispravnosti napravio je centar “Hruničeva“. Interesantno je da potpredsednik Vlade Dmitrij Rogozin, zadužen za vojno-industrijski kompleks, smatra da su uzroci problema u kosmičkoj industriji - starost rukovodioca.
- Sve dok najmlađi direktor u kompaniji “Roskosmos“ bude imao 62 godine, “marsohode“ možemo samo da sanjamo, a sateliti će nam padati na zemlju - rekao je Dmitrij Rogozin. On smatra da cela kosmička industrija Rusije mora da se reformiše i kadrovski podmladi.