Hilandar u vatrenom obruču
Na celoj Svetoj gori i u lučkoj varoši Uranopolis, zbog ogromnog požara koji bukti od prošle srede, proglašeno je preksinoć vanredno stanje. Grčka vojska je juče ujutru ušla na Svetu goru. Njena inžinjerija i vatrogasne jedinice sa 50 kamiona pridružile su se grčkim i srpskim vatrogascima, kao i monaškim protivpožarnim jedinicama, u gašenju vatre i proširivanju protivpožarnih puteva.
Plamena stihija prertprošle noći stigla je u širi atar, inače velikog hilandarskog imanja. Iguman Hilandara, arhimandrit Metodije, koji je išao na sastanak radi odbrane od požara, preksinoć je zbog napredovanja vatre bio odsečen od manastira više od sat vremena. Do daljeg su obustavljena poklonička putovanja ovoj srpskoj svetinji, jer su svi smeštajni kapaciteti u Hilandaru ustupljeni ljudima koji se bore sa vatrenom nemani. Manastirski kompleks u kojem se u okviru porte nalaze bogomolje, monaški i gostinski konaci, trpezarije, biblioteka, riznica i drugi objekti nisu ugroženi.
Obnova traje- Svi radnici koji rade na obnovi Hilandara, a koji nisu angažovani na odbrani od požara, juče su izašli redovno na gradilište i rade po planu na obnovi Velikog konaka. Monasi takođe održavaju redovna bogosluženja i vrše svoja poslušanja - rekao nam je direktor Hilandarske zadužbine. |
- Vatrogasci su uspeli da izoluju dva vatrena fronta: u planinskom predelu Svete gore i u široj okolini Uranupolisa. Za tu varoš više nema opasnosti pa se evakuisani građani vraćaju kućama. Trenutno glavnu liniju odbrane predstavlja protivpožarni put u oblasti Proto Nero, koji se nalazi na kilometar i po vazdušnom linijom od Hilandara. U tom hilandarskom sektoru puta (deo najbliži manastiru) vatra je stigla na 500 metara od te linije odbrane. Vatra napreduje različitom brzinom u zavisnosti od konfiguracije reljefa, gustine rastinja, promenljivosti pravca i brzine vetra. Vetar je popodne promenio pravac i ponovo duva od mora ka Hilandaru - raportira za "Vesti" Milivoj Ranđić, direktor Hilandarske zadužbine.
Prema njegovim rečima pre podne vetar je duvao u suprotnom pravcu, što je omogućilo da se intenzivno nastave radovi na proširivanju protivpožarnog puta.
Protivpožarno jezero- Jedan od bitnih činilaca u odbrani od požara je protivpožarno jezero u oblasti Proto Nero, koje je 2009. formirano u okviru opšteg plana obnove Hilandara. Iako je većim delom okruženo vatrom, iz jezera se helikopterom i kamionima neprestano uzima voda i tako znatno skraćuje vreme potrebno za dopunu rezervoara. Trenutno deluju i dva helikoptera grčke vojske, tipa činuk i više aviona - kaže Ranđić. |
- Nadamo se da će to da zaustavi napredovanje požara ka samom manastirskom komleksu Hilandara. Zbog nepristupačnosti terena na kojem je požar zahvatio više od 3.000 hektara, moguće je čak i 5.000 hektara, gašenje sa kopna još nije efikasno, a i u središtu stihije je ogromna buktinja. Uspešno se zasad dejstvuje iz vazduha helikopterima i avionima, ali samo dok ima dnevnog svetla - navodi Ranđić.
U proširivanju protivpožarnog puta, koji sad liči na avionsku pistu, uz srpske vatrogasce učestvuje 20 hilandarskih radnika i 20 grčkih drvoseča koje su poslali ostali svetogorski manastiri. Hilandarska protivpožarna jedinica od 10 obučenih monaha i iskušenika takođe je neprestano na prvoj liniji odbrane. Svetogorska sveštena opština je izdala naredbu svim drvosečama na Svetoj gori da se pridruže akciji proširivanja protivpožarnih puteva oko Hilandara. Grčki ministar za Makedoniju i Trakiju, Teodoros Karaoglu je u petak uveče na sastanku sa hilandarskim igumanom Metodijem rekao da je stav premijera Samarasa da je gašenje požara na Svetoj gori sada prioritet u Grčkoj zbog velikog obima vatrene stihije i moguće ugroženosti manastira, prenosi za "Vesti" Ranđić.
Kritična noćVatrogasci iz Srbije ispomažu grčkim kolegama i danonoćno se bore da vatrena stihija ne stigne do manastira Hilandar. Kako za "Vesti" kaže Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, vatrogasci koji su stigli iz Srbije za sada su odmorni i u stanju da se izbore sa stihijom. |
I dobrovoljci gase vatru
Profesor dr Žarko Ranković, zamenik komandanta Štaba za vanredne situacije u Nišu, koji je sa devet vatrogasnih ekipa pre tri večeri otputovao u Grčku, na Svetu goru, gde plamti veliki požar, juče ujutru vratio se u Srbiju. Juče oko podneva čuo se sa ekipama srpskih vatrogasaca koji sa grčkim kolegama nastoje da ugase požar na Svetoj gori i za "Vesti" je rekao:
- Požar se približio Hilandaru prema procenama na manje od tri kilometra od zidina manastira. U noći između petka i subote pojavio se novi problem što je vetar potpuno promenio pravac i što otežava gašenje vatre. Kako mi je preneto, manastir Hilandar još nije ugrožen jer su pored grčkih i naših vatrogasaca na Svetoj gori i pripadnici grčke vojske, koji su pritekli ljudstvom i mehanizacijom u pomoć. Ipak, sve koji su na intervenciji najviše su obradovali dobrovoljci, njih stotinak, koji su samoinicijativno stigli u Uranopolis.
Prema informacijama koje smo preko dr Rankovića dobili u gašenju požara na Svetoj gori nije do sada bilo povređenih i stradalih, ali je pričinjena šteta na oko 2.000 hektara ogromna. M. T.