"Genocidni Srbi" usred Londona
Srbi koji žive u Londonu šokirani su izložbom fotografija čuvenog fotoreportera Toma Stodarta pod nazivom "Perspektive", za koju kažu da "na krajnje nekorektan i ružan način govori o Srbima i njihovom učešću u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije".
"Srbi su predstavljeni kao zločinci, dok su Albanci sa okupiranih teritorija i muslimani iz Bosne i Hercegovine predstavljeni kao žrtve. Pri tom su izneti podaci koji nisu istiniti. Zahvaljujući Srbima koji žive u Londonu, imamo priliku da vidimo kakvo mišljenje o nama imaju na Zapadu i kakvu sliku o nama stvaraju umetnici'", ocenjuje se u mejlu koji se brzinom munje proširio srpskom dijasporom.
Stodart je tokom bogate karijere obišao brojna ratišta i krizna područja širom sveta, a najveći deo kolekcije postavljene na izuzetno prometnoj lokaciji kraj Temze u blizini Gradske kuće čine fotografije koje je načinio boraveći na prostorima bivše Jugoslavije. Fotografije nastale tokom 1995. godine u Bosni i Hercegovini potpisane su sa: "U julu 1995. godine, najgori slučaj genocida od Drugog svetskog rata se dogodio u Srebrenici, u Bosni. Tokom pet dana, snage bosanskih Srba su preuzele kontrolu nad malim banjskim gradom i odvojile muslimanske muškarce od njihovih porodica. Više od 7.000 muškaraca i dečaka je ubijeno na poljima i dolinama u tom području. Jedan od nekoliko muslimanskih muškaraca koji je pobegao masakru se igra sa svojom decom na tuzlanskom aerodromu, gde je bio postavljen izbeglički kamp da se porodice sklone."
Inspiracija za Anđelinu DžoliMeđu izloženim fotografijama je i kao je sam autor ocenio njegova najbolja fotografija na kojoj se nalazi Meliha Varešanović, a koja je načinjena 1995. godine u Sarajevu. Stodart je u nedavnom intervjuu izjavio da je ta fotografija bila inspiracija Anđelini Džoli dok je radila na filmu "U zemlji krvi i meda". |
Narednu fotografiju prati potpis: "Iscrpljeni dečak spava na nogama dok čeka hranu u izbegličkom kampu, koji je postavljen na tuzlanskom aerodromu da bi pružio utočište muslimanima koji beže od srpskih zverstava u Srebrenici". Među izloženim su i fotografije napravljene u Albaniji 1999, a potpisane sa "Posle dolaska s Kosova u izbeglički kamp u Kukeš, u Albaniju, porodica koju su srpske snage razdvojile na putu ponovo se okupila. Jedan i po milion kosovskih Albanaca je 'etnički očišćen' tokom proleća", a druga sa "Zbunjene izbeglice prelaze granicu u Kukešu, u Albaniji, nakon što su ih srpske snage u proleće primorale da napuste svoje domove na Kosovu". Uz treću fotografiju stoji komentar: "Stara žena se odmara nakon prelaska granice između Kosova i Albanije, nakon što su je srpske snage tokom proleća primorale da napusti svoj dom."
Povodom ove izložbe u Londonu oglasio se SNP Naši koji smatra da "narodi u vreme Olimpijskih igara trebalo da pošalju poruku mira, a da pojedinci iz ličnih interesa i sopstvenog primitivizma šalju poruku laži, razdora i mržnje".
Oni tvrde da je izložba primer da "medijska agresija protiv srpskog narodna širom sveta ne jenjava", ta da Stodart po "već viđenom principu uskogrudog i jednostranog prikazivanja rata u Bosni i Hercegovini ni na jednoj fotografiji ne prikazuje srpske žrtve i zločine nad Srbima, nego isključivo prikazuje srpsku vojsku kao agresore".
"Pozivamo srpske vlasti da se dozovu svesti i da organizuju na polju suzbijanja laži o odnosima naroda na Balkanu, o ratovima i sukobima na prostoru bivše Jugoslavije", zaključuju u saopštenju SNP Naši.