Merkelova brani obrezivanje dečaka
Vlada Nemačke obećala je muslimanima i Jevrejima da će naći načina da se zaobiđe odluka suda u Kelnu, prema kojoj se iz verskih razloga ne može vršiti obrezivanje nad dečacima.
Portparol kancelarke Angele Merkel obećao jevrejskoj i muslimanskoj zajednici u Nemačkoj da će moći da obrezuju dečake, uprkos zabrani suda koja je izazvala zabrinutost za verske slobode.
U zemlji koja je zbog holokausta naročito osetljiva na navode o netoleranciji, vlada je saopštila da će naći način da izbegne zabranu koju je Regionalni sud u Kelnu izrekao u junu.
"Za sve u vladi je apsolutno jasno da želimo jevrejsku i muslimansku religiju u Nemačkoj", rekao je portparol Merkelove Štefen Zajbert. "Obrezivanje koje se vrši na odgovoran način u ovoj zemlji se mora omogućiti bez kažnjavanja", dodao je on.
Evropski rabini su se ove nedelje u velikom broju okupili u Berlinu kako bi lobirali protiv onoga što vide kao uvredu verskih sloboda. Podršku su im pružili mnogi nemački političari, kao i muslimanski i hrišćanski lideri.
Odlučujući o slučaju muslimanskog dečaka koji je doveden kod lekara zbog krvarenja izazvanog obrezivanjem, sud u Kelnu je odlučio da ta praksa nanosi telesne povrede i da ne treba da se vrši nad dečacima, ali da se može dozvoliti starijim muškarcima uz njihov pristanak. Sud je naveo da je pravo deteta na fizički integritet iznad verskih ili roditeljskih prava.
"Poznato je da u jevrejskoj religiji rano obrezivanje ima veliki značaj, pa se ovo pravo mora što pre povratiti", rekao je Zajbert dodajući da će se i Merkelina kancelarija uključiti u pokušaje da se reši problem.
Presuda Regionalnog suda u Kelnu odnosi se na grad i okolinu, odnosno na oko dva miliona građana. U Kelnu živi oko 120.000 muslimana, čiji su planovi za izgradnju nove centralne džamije podstakli antiimigrantsko raspoloženje.
Predsednik Konferencije evropskih rabina pozvao je Jevreje u Nemačkoj da nastave sa praksom obrezivanja uprkos zabrani. Međutim, Nemačka medicinska asocijacija, iako se protivi zabrani jer bi mogla da pokrene praksu tajnog obrezivanja uz veći rizik od infekcija zbog loših higijenskih uslova, savetovala je lekarima da ne vrše operacije dok se ne reše pravna pitanja, pošto bi se mogli suočiti sa krivičnim gonjenjem.