Mitom do ugovora s vladom?
Putovanje u Las Vegas, vespa i plazma televizor neke su od "povlastica" davanih zaposlenima u Vladi NSW, kako bi firma Kings sekjuriti grup, koja se bavi obezbeđenjem, dobila ugovor. Ovo je rečeno na početku istrage Nezavisne komisije za borbu protiv korupcije (ICAC) koja utvrđuje navode vezane za pomenutu kompaniju. Tokom istrage je rečeno da je firma od poslovnog ugovora za vladu, od 2006, zaradila milione dolara.
Naknada za čišćenje jahte
U istrazi je rečeno da je bivši direktor Kingsa dao Robertu Huskiću u dva navrata, u julu i avgustu 2007, po 2.500 dolara i to na račun njegove žene. To nije bio mito, objasnio je Dikmen, već naknada Huskiću za čišćenje njegove jahte po ceni od oko 30 dolara na sat. Savetnik Filip Striklend, koji pomaže komesaru, odgovorio je na to:
Imate li kakvo objašnjenje za to?
|
Jedan od ugovora sklopljen je sa Zdravstvenom službom Severni Sidnej - Centralna obala koja je zaposlila firmu Kings da unapredi njihov sistem. Članovi ICAC saznali su da je Robert Huskić, koji je bio zadužen za uvođenje novog sistema, primio vespu, kao i smeštaj i hranu na konferenciji o bezbednosti u Las Vegasu, kao poklon od Kingsa.
Međutim, Čarls Dikmen, bivši direktor i većinski vlasnik deonica Kings sekjuriti grup, kazao je da je Huskić bio plaćen samo da čisti njegov brod. Dikmen je naveo da ne postoji evidencija o tome koliko sati je Huskić radio na brodu, ali da je provodio po najmanje nekoliko sati čisteći njegovu jahtu dugu 38 stopa i vrednu 300.000 dolara.
Upitan da li je ikada razmišljao o tome da postoji "potencijalni sukob interesa" u tome što je Huskiću dato 7.000 dolara, uključujući i vespu, za čišćenje broda, Dikmen je odgovorio da je to Huskićeva stvar.
- On je taj koji je trebalo da podnese prijavu. Nije moje da zovem vladu - istakao je Dikmen.
Sporna prodaja kolaU drugom slučaju, Dikmen je prodao holden komodor u vlasništvu Kingsa drugom zaposlenom u zdravstvenoj službi, Kemronu Kririju, za oko 7.000 dolara.
|
Firma Kings obavila je u zdravstvenoj službi, u periodu između 2006. i 2012, poslove vredne oko pet miliona dolara. Međutim, kada su se Huskić i još jedan zaposleni, Kameron Kriri, povukli, ugovori sa Kingsom su "presušili", rečeno je Komisiji.
Istraga će trajati dve nedelje, a njena svrha jeste da ispita da li je Kings omogućavao dobit službenicima u javnom sektoru kako bi se zauzvrat "poslužio njihovim dužnostima u korist kompanije", kazao je komesar Dejvid Ip. Takođe će se proveriti da li je firma Kings učestvovala u "dogovornom" izlaženju na tender ili pružala lažne i pogrešne informacije.
Uz to, biće i ispitano da je li bezbednosni konsultant Danijel Pol primio dobit od kompanije dok je radio sa vladinim agencijama kao što su Umetnička galerija NSNj i ZOO Tarunga. Godine 2007. Pol je, navodno, od Kingsa primio 11.000 dolara "za razvojnu politiku i uputstva o postupanju", rekao je savetnik u istrazi Striklend.
U jednom trenutku, 2007, Umetnička galerija NSW odvojila je 1,8 miliona dolara za unapređenje sistema obezbeđenja, a Kings je dobio ugovor. Između 2007. i 2009, Pol je navodno primio više od 68.000 dolara od firme Lj video koja je svojom robom snabdevala Kings, navedeno je tokom istrage.
Operacija Tilga
Posle ove istrage, Nezavisna komisija za borbu protiv korupcije saopštila je da je proširila predmet svog interesovanja u vezi s mogućim davanjem mita između kompanija za obezbeđenje i vladinih agencija.
|