Australijanci neće u rudare
Nezaposleni u Viktoriji i pored mogućnosti zarade od 4.000 dolara nedeljno, uz plaćen smeštaj i hranu, radije ostaju u svom gradu gde primaju socijalnu pomoć.
Jedan od rudnika u Pilbari
I pored primamljivih plata koje se nude zaposlenima u rudarskoj industriji, gde kvalifikovani radnici nedeljno mogu da zarade više od 4.000 dolara, uz plaćen smeštaj i hranu, teško je ubediti nezaposlene s Biroa rada u Viktoriji da tamo potraže posao.
Hiljade radnih mesta upražnjeno je u rudarskim centrima širom Australije, tamo čistači mogu da zarade čak 2.700 dolara nedeljno, što je dvostruko više od prosečne plate u Viktoriji, koja prema zvaničnim podacima iznosi 1.311 dolara nedeljno.
Strogi usloviDa bi neko dobio zaposlenje u visoko plaćenoj rudarskoj industriji, potrebno je da ispuni stroge uslove koje zahteva poslodavac - da pokaže odlučnost, da je povezan i uključen u poslovnu mrežu saradnika, da potpiše izjavu da tokom boravka u rudarskoj oblasti neće piti alkohol i koristiti droge... Zaposlenje u rudarskoj industriji obično se dobija posredstvom agencija za zapošljavanje, a manji broj kompanija direktno zapošljava ljude. |
Radnicima koji se odluče da rade u ovom sektoru, kompanije nude i plaćeni avionski prevoz, kako bi iz Viktorije ili drugih država putovali poslovno na dve nedelje, a potom se vratili na sedmodnevni odmor u rodno mesto. Uz to, tokom svakog putovanja radnici sakupljaju "nagradne milje" aviokompanija, koje kasnije mogu da iskoriste na putovanja po svom nahođenju.
Međutim, teško je pronaći nezaposlenog koji bi prihvatio ovu ponudu. U čemu je problem? Gotovo polovina primalaca pomoći za nezaposlene, koje su novinari "Herald sana" zatekli ispred Centrelinka u Prestonu, na severu Melburna, kaže da bi radije ostali u gradu i primali 244 dolara nego da putuju u izolovane delove Zapadne Australije.
Stranka Zelenih je u ponedeljak i zvanično zatražila u Federalnom parlamentu da se za 50 dolara nedeljno poveća socijalna pomoć za nezaposlene, kako bi oni lakše prebrodili finansijske teškoće.
Druga strane medaljeRad i život u rudarskim centrima ima i drugu stranu medalje. Primera radi, dva litra mleka koji u Melburnu koštaju 2,80 dolara, u tamošnjim prodavnicama staju 5,80 dolara. Prosečna stanarina za trosobnu kuću u Melburnu košta 200 dolara (prosek), a u Pilbari čak 560 dolara nedeljno. Cena osrednje kuće u Melburnu je 477.500 dolara, a u Pilbari 850.000 dolara. |
Najbogatija žena na svetu Đina Rejnhart, kao što smo već pisali, prošle nedelje je dobila dozvolu od Federalne vlade da sponzoriše 1.700 viza za radnike iz inostranstva, kako bi popunila upražnjena mesta u rudarskom centru Roj Hil. I rudarska kompanija "Rio Tinto" je tokom poslednjih četiri meseca pokrenula kampanju kod države da im se odobri "uvoz" 6.000 ino-radnika.
Međutim, i pored svih navedenih pogodnosti, stručnjaci navode da oni za građane Australije nisu primamljivi jer se zahteva da rade u krajnje izolovanim delovima kontinenta u kojima vladaju teški vremenski uslovi.