Ako "pukne" evro, zemlje Balkana neće ući u EU
"Nemačka ne sme treći put u sto godina da razbije Evropu, time što bi, ’iako sad u najboljoj nameri da očuva evropsku integraciju’, srušila evro, a time bi i vrata EU za ulazak Balkana bila zalupljena", kaže u intervjuu italijanskom listu Korijere dela sera ocenio bivši šef nemačke diplomatije Joška Fišer, koji je naglasio da je "evro politički projekat", i time odgovorio na pitanje zašto Grčka ne bi mogla "na uređen način" da istupi iz zone evra.
Evro je, dodao je on, "trebalo da bude snaga političke integracije, što je bila temeljna zamisao". Fišer, sada čelnik firme za strategijske konsultacije "Joška Fišer end kompani" podvukao je da ništa ne može jamčiti da izlazak Grčke iz zone evra ne bi izazvao pad poverenja, juriš na banke u Španiji, Italiji i verovatno u Francuskoj - dakle finansijsku lavinu koja bi pokopala evro.
"A potom, šta mislite da bi Grci učinili, pošto bi bili izvan evra? Grčka bi potražila druge partnere, kao što je to recimo Rusija, koja je na to već spremna i niko o tome ne govori. Tad bismo rekli zbogom i proširivanju EU na jugoistočnu Evropu, evropskoj integraciji Balkana bi bio kraj. To je ludost", smatra Fišer.
On je predočio da "bez obzira na različita poimanja toga da li Turska pripada Evropi, nema ni najmanje sumnje da je Balkan, područje bremenito nestabilnošću, deo Evrope, "a da se i ne govori o tome da bi Grčka izbačena iz evra sve gurnula u rasulo".
Fašisti rušili svet vojnički, moderni Nemci mirnodopski
"Nemačka je u dva maha u 20. veku vojnim sredstvima razrušila samu sebe i evropski poredak, a zatim je ubedila Zapad da je iz svega izvukla valjane pouke", primećuje Fišer i dodaje da su Nemci "tek potpunim prihvatanjem Evrope pridobili saglasnost za svoje ujedinjenje".
"Bila bi to tragična ironija ako bi ujedinjenjena Nemačka, mirnim sredstvima i s najboljim namerama, izazvala raspad evropskog poretka po treći put, a opasnost je upravo to", ocenjuje Fišer.