"Nikolić mora da se distancira od prošlosti"
U komentarima nemačke štampe povodom izbora Tomislava Nikolića za novog predsednika Srbije navodi se da on mora odlučnije da se distancira od radikalno-nacionalističke prošlosti i saradnika, ukoliko zaista želi da na novoj funkciji bude verodostojan.
"Frankfurter rundšau" piše da "ostatak Evrope ne mora da brine zbog pobede Tomislava Nikolića" i da njegov izbor "pre potvrđuje da se Srbija nalazi na solidnom putu ka Evropkoj uniji (EU) jer tek sa promenama evropski kurs postaje stabilan i trajan".
List navodi da "ono što kod Nikolića zabrinjava nije nedostatak dobre volje, nego nedostatak kompetentnosti". Jer, dok je "u predizbornoj kampanji nespretnost u izboru saradnika i stilsku nesigurnost mogao da proda kao verodostojnost i bliskost sa narodom, to više nije moguće".
"Tome je došao kraj. Čim Srbija počne pregovore o pristupu EU, nužno je iskustvo u ophođenju sa upravom kojom je teško rukovoditi. Već u savetničkom štabu pobednika izbora nalaze se sumnjive ličnosti iz kojih svako malo provaljuje duhovno poreklo iz desničarskih krugova", navodi "Rundšau".
"Zidojče cajtung" naziva Nikolića "čovekom sa maskom" i ocenjuje da novi predsednik "u novije vreme možda zvuči umereno".
"Ali do sada (Nikolić) nije pružio dokaz da je demokrata koji veruje u pravnu državu. Njegova retorika je umerenija, on ne traži više stvaranje velikosrpske države. Ali Nikolić, koji se od ultranacionaliste pretvorio u glasnog proevropskog reklamera, još se
nije ubedljivo distancirao od mračne prošlosti Srbije", piše ovaj list.
Dodaje se da "EU novog predsednika treba da ceni na osnovu dela" i podseća da je "dosadašnji predsednik Boris Tadić godinama pokušavao da ubedi građane da Srbija može da postane članica EU, a da pre toga ne prizna Kosovo".
"Ova protivrečna politika nema budućnosti. Što pre Nikolić to shvati, utoliko će jednostavniji biti put Srbije ka Evropi. Kao šef opozicije se Nikolić pak pokazao kao nepomirljiv", ukazuje "Zidojče cajtung".
"Frankfurter algemajne cajtung" izražava sumnju da će novi predsednik nastaviti
REGION:* "Posle pobede bivšeg radikala, Hrvatska ne sme da smanjuje vojsku" |
Tadićev kurs dobrosusedske saradnje sa Hrvatskom i Bosnom i konstatuje da "Nikolić doduše nije više ratni huškač, ali se od svojih ranijih izjava nije nikada nedvosmisleno distancirao, a kamoli izvinio".
Ipak ovaj dnevnik smatra da "izbor Nikoliće ne znači da Srbi žele da se vrate u nacionalizam iz devedesetih godina" i ističe da građani "nisu izabrali Nikolića, već su poverenje uskratili Tadiću".
"Privredna stagnacija, pad dinara i nezadovoljstvo zbog samozadovoljnosti Demokratske stranke odlučili su o rezultatu izbora. Pri tome je Tadić dosta postigao: Srbija je kandidat za EU i poslednji optuženi za ratne zločine su predati Hagu", ukazuje ovaj list. No, ističe i da je Tadić "kapitulirao pred šačicom moćnih oligarha koji su se obogatili tokom Miloševićeve vlasti i koji su vlast sačuvali i posle njegovog pada u oktobru 2000.godine".
Ti ljudi "finansiraju sve merodavne stranke i tako imaju političku moć, bez obzira ko je dobio izbore i bez obzira da li se predsednik zove Tadić ili Nikolić", navodi "Frnakfurter algemajne".
"Srbi malo veruju da će se tu nešto promeniti i pod predsednikom Nikolićem", zaključuje list.